| HelpMePlss a întrebat:

Pentru cine are bichoni sau catei asemanatori... ce faceti cu ei daca latra noaptea?

9 răspunsuri:
| ViVi a răspuns:

Latratul, manifestare a excitarii, suporta influentele recompensei si pedepsei. Dar el este „autorecompensat", adica se activeaza si se recompenseaza singur.
Oamenii sunt tare vorbareti; vocea este folosita in permanenta. Cainele isi imita parintii adoptivi, foloseste si abuzeaza de modul sau de exprimare vocala. Este o invatare prin imitare.

cand latra spune nu sau pedepsiti-l; imediat ce tace spuneti „Liniste" cu o voce blanda si recompensati-l.

Aratati-va total indiferent cand latra si nu va ocupati de caine decat atunci cand tace.

Pentru a distrage cainele un moment de la latrat, si de la concentrarea sa asupra unui alt obiect sau unei alte persoane, puteti folosi una dintre tehnicile de distragere a atentiei mentionate mai inainte, printre care si zgarda cu aer comprimat.

http://www.zoopedia.ro/......a-112.html am citit de aici stiu demult acest site mie mi-a folosit cand am avut caine

succes

| EUSIATIT a răspuns:

Nu ai ce sa i faci asta e forma lui de a vb daca aude ceva e normal... tu ce vrei daca intra hotu in casa sa nu te anunte. l asal sa latre de aceea e ciine nu? latra o data si tce

| thehope a răspuns:

Sincer nu cred ca ai ce sa le faci decat sa incerci sa ii faci sa taca...am si eu catel e pechinez, nu e cine stie ce rasa. dar daca aude ceva noaptea si il apuca latratul atunci worried pazea k trezeste toti vecinii laughing
nu cred ca poti opri un catel din latrat, decat daca asculta de tine(sau de stapan) astia micutzi sunt cei mai galagiosi big grin

| dadaaaaa a răspuns:

Eu am un pundel...asemanator cu bichonul dar nu latra noaptea doar daca aude catei pe strada.stau la casa dar totusi il tin in nauntru noaptea

| diddy_2463 a răspuns:

Din cate stiu eu cateii dorm si ei noaptea, doar dk o sa li se para ceva ciudat, o sa latre, si oricum sunt destul de linistiti cateii din rasa respectiva.Intra pe site-ul asta si intreaba specialistul http://hipet.ro/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai daca e ...noapte ce ..sa vede cand latra?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa il lasi sa se obisnuiasca putin cu locul respectiv chiar daca te deranjaza, daca nu suporti zgomotul il ei cu tine in pat asa fac eu cu catelusa mea kitty lara care este bichon havanez

| Drauzy a răspuns:

hee hee)) puiutzul meu facea asa primele 3 zile... nu era acomodat cu spatiul... acum am gasit si alta solutie... ziua il scot afara si il plimb ff mult... de fapt il obosesc iar noaptea doarme strunahee hee ...cand mai latra sau schiauna... intinde mana... va veni cu chef de joaca... sta 1-2 min apoi se duce si se culca singurul...happy

| annix a răspuns:

Asa e devil nu ai ce sa-i faci...
saaauu smug smug smug smug cumperi niste banda si... smug smug smug a tacut big grin pam pam
impuscal :X :X