| brainless a întrebat:

Pentru crescatorii de papagali : Ce parere aveti despre taiatul aripilor la papagalii Nimfa? E daunator? Cat de mult trebuie taiat din pene? Ii vor creste inapoi? Si daca da, cam in cat timp?

7 răspunsuri:
| Roby67 a răspuns:

Taiatul penelor nu este daunator pentru penelor noi, daca nu se taie prea scurt, ele o sa creasca inapoi cu timpul. Cit dureaza nu pot sa-ti spun exact dar cred ca in jur 1/2 de an (nu le-am taiat nici o data). Ce ii poate fi daunator la pasare este faptul ca prin asta ii iei si mai mult din libertate. Toate pasarile care traisc in locuinta, intr-o colivie sunt restanse la miscare. Deci putinul spatiu de trai care il are se restrange inca o data. Paserea e facuta sa zboare, dar trebuia sa stii si tu ca un papagal zboara cand te-ai hotarat ca vrei sa cresti unul (sau mai multi). Deci sfatul meu este, lasa-l sa zboare ca asta este natural pentru el.

| ThePathWalker a răspuns (pentru Roby67):

Nu si daca vrea sa il scoata afara

| Adella05 a răspuns:

Taieti tu mainilewinking sa vedem iti cresc la loc?

| Pustii a răspuns:

Eu cred ca este prea dur eu am doi papagali (rasa: marele alexander) si de cand ii am nu le-am taiat nici o data aripile...parca mi-as taia mainile... in fine gasesti aici ceva care te poate ajuta mult in aceasta problema http://www.latifa.ro/......apagalilor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ai tai penele unui papagal nu o sa-i mai creasca la loc decat daca i le smulgi pe toate cele taiate, presupun ca nu vrei asta.

| anonim_2270 a răspuns:

Ejty nebun? cum sa i le tai? sa ty le daie sh tye cineva! iti va creste inapoi laughing? nu normall. nu taia nimic! :*

| brainless explică:

Adelutza, taieti tu capul ca si asa nu il folosesti la nimic.Si pentru cultura ta generala, pasarile naparlesc, isi schimba penele.Ma gandeam doar daca ar putea dauna taierea aripilor cresterii penelor dupa naparlire.