| mngzx a întrebat:

Perusica mea a murit acum cateva zile, intr-o perioada cand ii dadeam vitamine in apa.Ce am facut gresit? Am pus prea multe picaturi? Mentionez ca masculul nu a murit, desi a baut si el din apa cu vitamine.

5 răspunsuri:
| RobertMoon a răspuns:

Nu cred că ai făcut nimic greșit dacă i-ai dat vitamine in apă, iar perușul celălalt nu a murit. Pur și simplu acest tip de papagal nu trăiește prea mult, eu am avut peruși și nu le-am dat niciodată vitamine în apă și au trăit bine mersi... până au zburat big grin

| mngzx explică (pentru RobertMoon):

Avea doar 3 ani sad

| andrenein a răspuns:

Perusii ca si pasari sunt foarte sensibili, in principal sunt predispusi la infarct, orice schimbare in mediul in care traiesc ii afecteaza imediat. Ai grija la curent in special si la zonele reci, daca esti fumator este de evitat sa ii tii in locurile in care fumezi. Siplimentele de vitamine sunt indicate, dar sa stii ca in general aceasta specie nu traieste prea mult

| CreepyCrow a răspuns:

Daca parea sanatoasa si vioaie inainte de asta atunci chiar e ciudat. Ori avea ceva si se tinea sa nu arate, ori s-a intamplat altceva, s-a inecat ori poate era mai sensibila decat celalalt si a fost prea mult pentru ea. Oricum, ei cam 6-7 ani traiesc, dar pot si mai mult daca sunt hraniti corect (legume si fructe pe langa seminte de mei; verifica mai intai pe net ce poate fi toxic pentru ei). Sper sa treceti cu bine peste asta si tu si mititelul cu puf

| mngzx explică (pentru CreepyCrow):

Nu parea sanatoasa, pentru ca nu mai zbura corect(cadea dupa juma' de tura)