| DontHateMe a întrebat:

Perusul meu stranuta de multe ori pe zi. Ce ar trebui sa fac?
Funda

Răspuns Câştigător
| ledzeppelin a răspuns:

Cat de dragut laughing
Du'l la un veterniar.Totusi:
Stranutul la perus nu este neaparat un simptom de boala; fiind foarte sensibili, in general, inainte de orice alt simptom, apare apatia si lipsa poftei de mancare. Stranutul, mai ales uscat, poate fi datorat unor cauze simple si usor de indepartat.

Umiditatea aerului

Daca aerul din incapere este prea uscat, perusul va stranuta si va respira greu, datorita inflamatiei cailor aeriene datorata iritatiei. De asemenea, se va scarpina in incercarea de a inlatura senzatia neplacuta care duce la stranut. Aerul este uscat in apartamente pe timpul iernii si in perioadele friguroase, datorita incalzirii locuintelor. Pe perioada iernii acest inconvenient se inlatura fie punand un vas larg, cu apa, pe calorifer (sau prosoape umede, care trebuie udate de fiecare data cand se usuca), fie cu ajutorul unui umidificator. Vara in general, odata cu incalzirea vremii, devine oportuna deschiderea ferestrelor (aerisirea) care ajuta la reechilibrarea umiditatii aerului din incaperi.

Praful

Perusii sunt sensibili la praf si la particulele fine de excremente uscate si hrana care raman in cusca. Si aceasta sensibilitate se poate manifesta prin stranut si respiratie ingreunata. Faptul ca isi scarpina ciocul poate fi datorat dorintei perusului de a indeparta particulele de praf care il deranjeaza. Aceasta posibila cauza se poate elimina printr-o curatire mai frecventa a custii si selectia unui tip de hrana care nu se macina foarte usor.

De asemenea, perusul poate avea o sensibilitate la ceva neobisnuit in mediul lui natural si care se afla in mediul in care este tinut in captivitate; praf, parfum, fum de tigara, parul altor animale etc.

Incercati intai aceste solutii simple si, daca nu dau roade sau daca starea perusului se agraveaza (devine apatic, nu mai mananca), va rugam sa ne contactati din nou.

_____________________________

5 răspunsuri:
| Karinakari99 a răspuns:

Mergi cu el la veterinar.E racit.

| GenetiX a răspuns:

Ai incercat macar sa-i dai o batista, ai verificat filtrele de praf din compartimentul motor?
PS: glumesc.

| adriana543768654567895334 a răspuns:

Sa-l duci la veterinar. El stie cel mai bine ce trebuie' facut.
Papa pup

| ynna93 a răspuns:

Mergi la farmacia veterinara si explica acolo.sigur au ceva sa-ti dea.winking

| Ady_Adrian_2000 a răspuns:

Nu este de speriat! Dar totusi sa-l duci la veterinar!
PS:Nu toti veterinari stiu despre pasari!