| anonim_4396 a întrebat:

Pisica mea a început să vrea porţii mai mari de mâncare de vreo lună şi ceva încoace.I le-am mărit puţin,dar când am văzut că a cam luat proporţii, am început să i le mai micşorez.Acum îmi cere de mâncare cu câteva ore bune înainte de ora mesei şi nu mă mai scap de gura ei până nu-i dau măcar o gustare.Ce aş putea să-i fac? Precizez că are imediat 3 ani şi este sterilizată de mai bine de 1 an.

14 răspunsuri:
| StefanDrg a răspuns:

Adica cum? Tu ii dai mâncare cand vrei tu? La pisici in general trebuie sa ai 24/7 mâncare proaspătă si apă permanent. Cauta pe net. Mănâncă ea cand vrea cand ii trebuie. Am avut pisica timp de 3 ani. Si mereu ii asiguram mâncare si apă. Avea in permanenta si mancs cand vrea ea. Nu e bine sa o lasi fara mancare si sa ii dai tu cand vrei. Pisicile mănâncă des si putin.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru StefanDrg):

A mea nu mănâncă hrană uscată.

| Sophieka a răspuns:

Pai asta e happy ofera-i mai mult, e animal.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Sophieka):

Ca să ajungă obeză, nu?

| StefanDrg a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai încercat toate tipurile de hrana uscata? De la fiecare firma in parte? Mergi la veterinar cu ea si explica-i totul

| Jade20 a răspuns:

Daca zici ca nu mananca mancare uscata deloc, atunci respecta-i zilnic orele principale ale mesei care sunt 2/zi (dimineata si seara). Se pot da mici gustarici intre mese, dar grija la ce ii oferi.
Also, mancarea unei pisici adulte trebuie sa fie bogata in proteine, carbohidrati si vitamine si cat mai putine grasimi.
Apa proaspata zilnic si la discretie.
Si fii atenta la ea sa nu mai ia in greutate, obezitatea reprezinta factor de risc mortal atat la oameni cat si la animale.

| Mosotti a răspuns:

Si daca vrea tu ii dai? Nu-i da, da-i mancare de pisici cat trebuie si atat, nu ii mai da prostii, ca de aia se ingrase, las-o sa maiune ca, cand oboseste, se opreste! Nu mai ii sufla atata in coarne ca o sa se faca cat casa!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru StefanDrg):

Am încercat multe tipuri. Câteva chiar foarte lăudate, dar degeaba.
Am fost şi mi-a zis doar să-i micşorez porţiile.

| MihaelaDart a răspuns (pentru StefanDrg):

Daca hrănești 24/7 deja o transformi in balon. O pisică adulta se hrănește de 2 - 3 ori/zi. In acest timp se lasă doar apa la dispoziție.
Am crescut cu pisica in casă (nu 3 ani, ci 16 ani) și în prezent am și tot așa o hranesc.
Pisicile ca și oamenii, nu sunt toate la fel!
La pisicile sterilizate trebuie sa le tii sub control, astfel mâncând mult, se îngrașă rapid ducând la probleme de sănătate - obezitatea, probleme de inima, pietre la rinichi, diabet etc!

| MihaelaDart a răspuns:

Încearcă să îi masori mâncarea https://www.google.com/......ml%3famp=1 după acest articol. Pisica in general este lacomă și vrea să mănânce! Îi dai după programul tau, nu al ei, așa cum spune cineva 24/7, asta daca vrei sa o mai ai întreaga ori sa alergi printre medici!
Îi dai dimineața, prânz și seara și un rest numai apă. Dacă își lăsă mâncarea neterminata, o va mânca între mese, nu o lua, îi diminuezi gramajul.
Ai mare grija la cele sterilizate, trebuie să o ți sub control, asta daca nu dorești să devină obeză!
Între mese oferă-i un snack și atât, apoi las-o sa miaune cat vrea, într-un final se va liniști, când o ignori. Fiind sterilizata o hrănești doar de 2 ori pe zi, al meu ieșind și afară, are activitate, multă mișcare, îl hrănesc de 3 ori pe zi și este necastrat. E genul de motănel fomist, dar nu fac ca el, ci că mine și nu-i mort de foame. Până să facă vârsta de 1 an, am făcut ca el, imediat mi s-a îngrășat și am redus din gramajul mâncării deși respectând același numar de mese.

| Apokales a răspuns:

Poate are ceva paraziti intestinali si nu mai primeste nutrienti suficienti.

| StefanDrg a răspuns (pentru MihaelaDart):

Eu am avut angora turceasca 3 ani si nu manca deloc mult, ba mai mult manca foarte putin si arata bine, nici slaba nici grasa, era perfecta. Tot sterilizata si ea

| MihaelaDart a răspuns (pentru StefanDrg):

Asa cum am mentionat fiecare de personalitatea ei, dar nu poti recomanda, sfatui sa hraneasca o pisica 24/7! Nici un bebelus de om nu il hranesti asa! O pisica se hraneste de 2-3 ori pe zi, nu mai mult.

| Mosotti a răspuns (pentru MihaelaDart):

Ideea e sa nu se puna la mintea ei! I se da cat trebuie si atata, am auzit ca o pisica arde cam 200 Kcal/zi, nu stiu daca e asa, dar asa am auzit. Nu are voie sa sara de atat, i se da de trei ori pe zi mancare de pisici si atat! In rest nimic. Si dusa la medic sa intrebe ce are, nu sa-i dea, sa se faca cat casa si abia apoi sa faca ceva, sa faca acum mai repede.