| Andreeaa245 a întrebat:

Am o mică problema, legată de faptul ca am prea multă pofta de mancare. De câteva săptămâni m-am ingrasat foarte mult, la aveam 46 de kg, iar după săptămânile astea in care am mâncat ca sparta am 50 si ceva. (Tin sa menționez ca am 14 ani și înălțimea de 1, 62) Nu mi se pare ok, recunosc, îmi place mancarea, dar de-obicei mâncam cu măsura, și nu mâncam de multe ori la fast food. Dar de 2 săptămâni cred ca mananc doar de la mc și de la kfc, cipsuri, ciocolata și chestii de care îmi e foarte pofta la început dar după regret ca le-am mancat. Câteodată îmi era atât de pofta de anumite lucruri încât am exegerat și mi-am luat porții foarte mari, după care mi s-a făcut foarte rau. Pur și simplu nu ma pot abține de la mancare. Si nu orice fel de mancare, dar nesănătoasă. Vreau sa scap de pofta asta exagerata. Nu știu ce sa fac. Dacă voi continua așa ma voi îngrășa foarte tare și nu vreau asta. Ce credeți ca s-a întâmplat cu mine?

2 răspunsuri:
| Justme1997 a răspuns:

Cred ca e de la pubertate, e normal să pui cateva kg pe tine deoarece se dezvoltă corpul, greutatea ta este tot perfect ok. Mancarea fast-food ramane totuși nesănătoasă, incearca sa o înlocuiești

| Kerre a răspuns:

Cresti, asta se intampla cu corpul tau. In momentul in care corpul se dezvolta mult are nevoie de energie desigur pentru a putea sustine toate activitatile care se petrec. Incearca sa inlocuiesti mancarea nesanatoasa cu mancarea sanatoasa, va fi greu dar dupa nu vei regreta ca ai facut asta.