| bianca_2433 a întrebat:

Pisica mea este agresiva si are abia 3 luni. Distruge tot ce gaseste in cale. Ce pot sa fac? Astept raspunsuri urgente. Ofer fundita! Si va promit! 100%100

Răspuns Câştigător
| irinuca a răspuns:

Salut,
O pisicuţă e cel mai activă în primele luni de viaţă. Până pe la 8 luni se va juca, va ţopăi, va muşca şi zgâria tot ce prinde în lăbuţe.
Agresivitatea pisicilor e de mai multe tipuri: http://www.animalutul.ro/......oaca/1784/
În principiu, cea mai bună soluţie e să-i distragi atenţia de fiecare dată când face un lucru rău. Spre ex. dacă roade un cablu, aruncă-i în cealaltă parte a camerei, prin faţa ei, o jucărie. Pisica nu va rezista tentaţiei şi va fugi după jucărie. Între timp, fără să te vadă, ascunde cablul ăla cumva, să nu-l mai găsească.
Învaţă-o să ştie ce înseamnă "Nu!" şi când face ceva greşit, spune-i răspicat "NU" şi stropeşte-o cu puţină apă. Va asocia stropirea cu acel cuvânt şi cu ceea ce făcea.
Success!

3 răspunsuri:
| SakuraHaruno2810 a răspuns:

Asculta poate e agresiva ca asa vrea ea dar problema reala este ca ii lipseste cineva joacat cu ea sau orice fa cu ea ca asa a patit si pisica mea si a functionat

| coss a răspuns:

Pisica mea a facut la fel cam 6 luni se cerea intruna afara rupea perdele tot ce ii intra in cale dar acum are 1 ani si 5 luni si e linistita

| Alecs13 a răspuns:

E criza de varstahee hee
se intampla si la catei si la pisicute :X
o sa ii treaca cu timpul :X si las'o sa isi faca d cap, iai cateva ghemuri de ata si daile sa se joace:X