| raliirla a întrebat:

Pisicile si cainii normali au voie sa manance coicolata sau biscuiti cu cioco sau vanilie cum sunt cei tempo? funda

Răspuns Câştigător
| AnneSweet a răspuns:

Cateii mei mananca o ciocolata pe zi si fructe la fel si pisicile le dau asta de un an si nu au patit nimic deci e ok

12 răspunsuri:
| T7uk a răspuns:

La caini nu este prea bine... de pisici nu stiu sigur. Dar am auzit ca daca le dai la caini ciocolata multa o sa vomite.

| mgtow a răspuns:

Daca apar carii exista dentist veterinar sau mancare anticarii dedicata lor.

| LolaLollita a răspuns:

Nu au voie, dar cate putin de pofta nu le face raubig grin

| Paulla a răspuns:

Ciocolata conţine teobromină, un produs chimic care în doze mari poate afecta sistemul nervos al câinelui. Acum, doza de la care ar putea să îi fie rău sau chiar să apară probleme serioase diferă (în special de mărimea câinelui), o tabletă slabe şanse să aibă cine ştie ce efecte negative, dar oricum, e de evitat să dai câinilor ciocolată sau alte produse care conţin teobromină(produsele care conţin cacauă sau cafea). La pisici nu ştiu să fie otrăvitoate teobromina, dar nu bag mâna în foc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred ca au voie.
http://www.blog.petz.ro/ciocolata-la-caini/

| mola a răspuns:

Majoritatea animalelor zic ca : Daca le dai dulciuri gen : tableta de ciocolata, inghetata, biscuiti etc. poate sa riste sa moara, dar nimeni n-a banuit nimic. Eu i-am dat catelului meu sa manance si nu i s-a intamplat nimic. Dar insa pisicile nu prea mananca ciocolata... deoarece ele nu sunt atat de mancacioase ca catelul.
Nici eu nu cred ca daca dai dulciuri la animale nu mor, dar asa am auzit eu la Discovered Channel. Incearca cu o bugatica de ciocolata pe zi pana o termini pe toate. Sa vedem ce se intampla.

Sper ca te-am ajutat.

| mola a răspuns:

Acum mi-am dat seama :
1. Nu e bine sa le dai mult dulce, ca nu are voie. Poti sa le dai cate 2 fursecuri 2 din 2 zile.
Sau cate o bucatica de ciocolata pe zi...
Nu trebuie sa fie o cantitate multa de dulce, altfel risca la o raceala mare.

| IonelaaaS a răspuns:

Da ce, is si pisici si caini anormali?laughing))normal ca au voielaughing)

| AndreeaCF a răspuns:

NUUUUU! Ciocolata sau produlese din cacao le fac foarte rau.

| katalyna000 a răspuns:

Ei bine ...nu au voie pentru ca ciocolata, biscuitii... sunt ca o otrava pentru animale

| lovepusheen a răspuns:

Buna :3! Dupa cum stiu, ciocolata le este fatala cainilor si pisicilor(in general dulciurile). Insa daca ii dai putina vanilie nu cred ca strica cu nimic. Exista ciocolata speciala pentru animale care nu are acel ingredient ce le poate provoca moartea.Succes!

| BitchesLoveCake a răspuns:

Au voie, dar nu in cantitate mare.Stiu un caine care a murit din cauza ca a mancat prea multe dulciuristraight face