| anonim_4396 a întrebat:

Pisicuta noastra ne musca tot timpul si ne zgarie, avem ce sa ii facem sa o dezvatam?

Răspuns Câştigător
| murik a răspuns:

Pai, daca e puiut, incercati sa o disciplinati, de ex. cu un ziar de cateva pagini-nu f greu- si certata cu el, daca face prostioare mai mari chiar si lovita, sa prinda de frica ziarul; cand are chef de joaca, ok, va jucati; dar daca nu se opreste luat ziarul, si in timp ii va prinde de frica. eu una, asa am procedathappy

2 răspunsuri:
| anarhistor a răspuns:

Am avut si eu ceva pisici cand eram mai mic...deci hai sa zicem ca le cunosc bine happy. E mica sigur pisica adica nu doar cateva luni ci si cativa ani....si e normal sa se joace. La pisici ca la toate felinele joaca e normala si asa invata ce si cum merg lucrurile. Si din cauza ca are gheare si dinti e normal sa zgaraie. happy Poate e si un semn ca e bine merci, adica fara griji si are chef de joaca toata ziua adica are un tonus bun......merg mai mult pe varianta asta decat ca e stresata si speriata.
Ce sa zic, aveti grija de ea si cu rabdare o sa invete ca joaca poate fii si fara muscaturi si cu gherutele trase.

Mult succes.
Oricum sunt niste scumpe mici.
PS. Pisica este unul dintre putinele animale de pe langa casa care nu ne vad stapani ci PARTENERI. Nu e ca si cainele de ex. Deci cam ea e sefa. Asa ca abordarea in forta cu pisica nu functioneaza. Trebuie smecherita ca sa zic asa. Plus, fara gesturi bruste, fara zgomot mare si fara priviri directe.

| deealexx a răspuns:

Pisica pur si simplu vrea sa se joace. ai putea sa-i cumperi mici jucarii de plus cu care sa o inveti sa faca "lupte". nici voi sa nu`i mai dati apa la moara si atunci cand vine sa va muste, o certati si`i dati jucaria pe la nas tongue