| TdsdfcelMaiStupid a întrebat:

Porcusorii de guineea trebuiesc periati? cei cu parul mai mare

2 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Ca la orice animal care trăiește lângă un om și de care acesta se îngrijește, trebuie toaletat și igienizat.
Răspunsul este unul afirmativ. Da.
Pa, pa.

| Annitu a răspuns:

O igiena regulata este necesara: pieptanatul parului lung cam o data pe saptamana, taierea unghiilor la o luna, o baie cam la 2-3 luni, deparazitare externa tot la 2-3 luni (daca este necesar).

Pentru pieptanat aveti nevoie de un pieptan cu dinti metalici, mai rari pentru cei cu parul ondulat (texel, merino si alpaca).

sursa : http://www.impalakennel.ro/faq.htm