| anonim_4396 a întrebat:

Porumbeii/Gugustiucii mananca boabe de porumb? Precum gainile?

Răspuns Câştigător
| spiridus25 a răspuns:

Hrana:
Pasare granivora, Turturelele Gugustiuc prefera boabele de grau, ovaz, porumb cu bobul mic, orez decorticat, secara, mei.Dar în orase mananca si resturi de hrana ca firimituri de paine, biscuiti si altele.
Consuma si vegetatie ca iarba, muguri de plante de la arbori si alte vegetatii si seminte crude in iarba de camp.
De asemenea adora sa ciugule roci, nisip si pietris. Pentru pasarile din captivitate acestea se gasesc in pet-shop sub numele de GRIT.
Apa proaspata in fiecare zi pentru consum.

2 răspunsuri:
| Dismally a răspuns:

Da, mananca si graunte.

| MaSt3rUl a răspuns:

Da normal ca mananca