| anonim_4396 a întrebat:

Prietenei mele i.au murit pesti si a fost sa iti ia alti mai frumosi da tot pesti pesti... Ce sa fac?sad

8 răspunsuri:
| DoarOana a răspuns:

Buna Ioana,
Eu nu stiu daca am inteles intrebarea ta in totalitate dar iti raspund si eu la ce am inteles.
Spune-i prietenei tale sa inceapa cu niste pesti care sunt usor de intretinut cum ar fi acei "goldfish". Si eu sunt incepatoare iar anul acesta, in aprilie pestii mei vor implini 1 an.
Nu frumusetea conteaza. Degeaba isi ia pesti frumosi, foarte greu de intretinut deoarece daca nimeni din familia ei nu are experienta cu pestii ii vor muri iar banii vor fi aruncati degeaba.
Spune-i sa caute si pe internet cei mai usor pesti de intretinut. Eu ii recomand goldfish sau beta (daca isi ia un mascul beta - e foarte frumos cu o coada mare) nu va trebui sa ii puna si oxigenare. Un simplu bol (bolul sa fie mic) il va multumi. De asemenea, apa trebuie schimbata la vreo 2 zile iar daca se murdareste repede in fiecare zi.
Pentru goldfish e destul de bine sa aiba si oxigenare la acvariu iar daca nu vrea sa schimbe apa prea des trebuie sa isi ia un filtru (astfel apa va fi schimbata doar o data pe saptamana).
Ce cred eu ca i-a putut imbolnavi/omori pe pesti:
- poate ca a pus apa prea rece in acvariu
- pestii nu se pun imediat in acvariu dupa ce schimba apa (Se aspteapta pana ce apa ajunge la temperatura camerei)
- a dat mancare prea multa si apa s-a murdarit foarte repede si nu a schimbat-o
Cam asta imi vine in minte acum. Daca ai mai multe intrebari ma poti contacta la helpTPU@yahoo.com dar sa imi spui inainte pentru ca nu intru in fiecare zi pe acea adresa. Mai multe informatii la http://www.acvarist.ro/acvariu
Succes in convingerea prietenei tale
Pa, pa :)

| Stefan_Rozzy_1999 a răspuns (pentru DoarOana):

Un simplu bol (bolul sa fie mic) .Gresit.Betta sunt pesti ca oricare si nu le trebuie bol mic ci un bol de minim 4 litrii

| Psihiatra a răspuns:

Cumpara`i Guppy, Zebra, Neon. Sunt foarte usor de tinut si nu sunt pretentiosi.Si eu am si nu mi-a murit nici unul.

| pwp a răspuns:

Chiar nu inteleg...

| EduardTPU a răspuns:

Invata sa scrii in limba romana!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai invata sa scrii in romana corect!

| seena8616 a răspuns:

Daca ai vorbi in limba romana am intelege cu totii...

| vily a răspuns:

Cumpara-i un hamster, il tii tot in acvariu laughing rolling on the floor.