| larysukha a întrebat:

Am o intrebare pentru voi! Tatal prietenei mele cele mai bune a murit si nu stiu cum sa o fac sa se simte mai bine!
Ajutati-ma!
Fundita!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Barbiiiiee a răspuns:

Uite ce ehappy.Eu una nu cred ca poti face asa ceva. dupa moartea tatalui ei.tot ce poti face e sa fii langa ea, ca nimic in lumea nu i-ar aduce tatal inapoi si trebuie sa intelegi ca in momente de genu nu e cazul sa o faci sa rada sau altele, doar sa-i oferi un umar pe care sa planga si sa ii promiti ca va fi bine pe viitor.SUCCES si condoleante pentru prietena ta!

10 răspunsuri:
| ταξιδιώτης a răspuns:

Sa se simta mai bine n-o poti face, fii alaturi de ea fara cuvinte de prisos si e ok.

| AnnaDee a răspuns:

In astfel de momente, cuvintele pot fi de prisos. Va trebui timp sa se mai calmeze un pic. Nu o intreba daca se simte mai bine, caci ii vei aduce aminte de starea ei proasta si asta o va deprima. Incearca sa o intelegi doar uitandu-te in ochii ei. E greu sa treci prin asta. Nu o parasi dar nu-i aminti de acel accident. Totusi, sa nu o faci sa uite de tatal ei (asta ar fi imposibil). Toti trecem prin pase proaste, dar viata continua. Sper ca te-am ajutat.

Răspuns utilizator avertizat
| Ionela256 a răspuns:

Cand o vezi,sa nu faci glume,o sa-si aminteasca de tatal ei,spune-i"imi pare rau!", incearca sa nu-i amintesti de parinti, sa nu vb de tatal tau.sadsper ca te-am ajuatat. fundita?

| aNdReWMe a răspuns:

Incearca sa o faci sa uite de asta si sa se simta cat mai bine in prezenta ta.Mergeti la un film, prin oras, distrati.va.In rest nu prea ai ce sa faci decat sa o distragi cumva de la aceasta idee. Nu e usor sa iti pierzi unul din parinti.sad

| OchyDeViperă4Love a răspuns:

Buna.
Sa stai mai mult timp cu ea si sa o mai inveselesti. Ii poti zice ca tatal ei se simte bine in Rai si ca se intristeaza atunci cand o vede plangand. Zi-i ca tatal ei a fost iubit foarte mult de Dumnezeu si de asta a fost luat mai devereeme de pe pamant. Noi toti vom ajunge acolo!

| Casica a răspuns:

Fa-o sa uite! sa uite si sa nusi mai aminteasca, fa in asa fel incat prezenta ta sa o faca sa nusi mai aminteasca, dar ai grija, prezenta trista o va face si mai trista,, melancolica si. condoliante, funda?

| ioana_2930 a răspuns:

Gasiti ceva despre care chiar sa o intereseze si nu-i mai aduce aminte de tatal ei.

| soricori a răspuns:

Pai incearca sa ii spui ca tatal ei va ramane mereu in sufletul ei, si pana la urma sa incerce sa treaca peste asta. sper ca te-am ajutat

| Alexa2596 a răspuns:

Incearca sa o iei la tine acasa, sa stea cu ai tai... vorbiti, sa jucati carti, sa stati pe calculator, cu alte cuvinte sa incerci sa o scoti din starea asta...