| razvyxxx a întrebat:

Probleme de logica... Postati cele mai tari probleme de logicabig grin

10 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Uite cateva:

. In vremurile de demult trăia un împărat orgolios nevioe mare. Se credea cel mai puternic si mai destept om din lume si se mânia nespus numai la gândul că ar putea exista cineva mai grozav ca el.

Si iată că, din gură în gură, ajunse zvon la urechile lui că pe undeva vietuia un întelept foarte ager. Impăratul, vrând sa se descotoroseasca de el, porunci ca înteleptul sa fie grabnic întemnitat si judecat pentru o pricină scornită. Fără să zăbovească prea mult, judecătorii l-au condamnat pe întelept la moarte. Adus în fata tronului, împăratul i-a spus trufas:
- Alege-ti singur moartea. Vei fi spânzurat, ori doresti să ti se taie capul?
- Nu doresc nici una nici alta, zise înteleptul, dar n-am încotro. Totusi, mărite împărate - continuă el - as vrea sa-mi împlinesti, asa se obisnuieste, o ultimă dorintă: să-mi aleg singur moartea. Voi rosti câteva cuvinte. Dacă le vei considera drept un adevăr, atunci să mi se taie capul; dacă, dimpotrivă, vei găsi că cele spuse exprimă un neadevăr, atunci să poruncesti moartea prin streang.
- Mă învoiesc! - zise îndată împăratul, vrând să arate celor din jur că stie să respecte ultima dorintă a condamnatului.

Iar condamnatul a rostit nu mai mult de trei cuvinte si... a scăpat cu viată! Care au fost cuvintele salvatoare?

2. O femeie se duce la un hotel din austria, ia o camera, se duce isi cara bagajele, se`ncuie in camera incuie geamuri, usi si nu mai iese. dupa 3 zile aia de la hotel vazand ca nu iese se duc, sparg usa si gasesc 2 cadavre.cine era al 2lea?

3. Un om sta la etaju 10 al unui bloc, ia in fiecare zi liftu coboara pana la parter, se duce la munca, isi face treaba, se intoarce acasa si ia liftu doar pana la 6.Omu e obosit, nu vrea sa se opreasca la nimeni, vrea sa ajunga cat mai repede.liftu nu are probleme dar totusi nu poate urca pana la 10.de ce?

4. Un savant gaseste la polu nord 2 cadavre.si isi da seama ca sunt adam si eva.Cum si-a dat seama?

| cristi202 a răspuns:

Cit face unu si cu una? happy Daca as putea, as da fundita pentru raspunsul corect!happy

| yuli10 a răspuns:

Un roman zice: "toti romanii sunt mincinosi". spune adevarul sau minte? happy

| adi4ever a răspuns:

0+0+0:0-0+0-0+0-0:0+0-0+0=?
Cea mai grea problema de logica la matematica

| adapurple a răspuns:

5 case în şir sunt de culorile : galbenă, brună, albastră, roşie şi verde.
Se cunosc următoarele relaţii :

În mijloc nu este casa albastră.
De la casa roşie la casa albastră este tot atât cât de la casa albastră la casa verde.
Vecina din stânga casei galbene este casa roşie.

Stabiliţi ordinea caselor.
Pe stradă, se întâlnesc doi foşti colegi. Pentru că nu se văzuseră de mult, Petre îl întreabă pe Ion :
- Te-ai căsătorit, ai copii?
- Da, raspunde Ion, am trei copii.
- Ce vârste au? întreabă Petre.
- Socoteşte şi singur : Produsul vârstelor lor este 36, iar suma lor este egală cu numărul etajelor blocului de vis-a-vis...
Petre, socoteşte, se uită la bloc, şi zice :
- Mai îmi trebuie o informaţie...
Pe care Ion i-o serveşte prompt :
- Cel mai mic are ochi albaştri...
Dumneavoastră puteţi spune câţi ani au copiii lui Ion?
2 = 1?
Plecãm de la egalitatea evidentã
1 = 1
Înmultim ambii membri cu a², obtinând a² = a²
Scãdem apoi din ambii membri ai egalitãtii pe b² :
a² - b² = a² - b².
Dacã b este egal cu a, egalitatea devine :
a² - a² = a² - a²
În primul membru dezvoltãm diferenta de pãtrate ca produs de sumã prin diferentã, iar în al doilea membru scoatem factor comun pe a :
( a + a ) ( a - a ) = a ( a - a)
Împãrtim relatia membru cu membru cu (a-a) si obtinem
a + a = a, sau 2a = a.
Simplificând cu a rezultã cã 2 = 1.
Sigur cã sunteti convinsi ca undeva s-a strecurat o gresealã... Unde?
Dacă un miel şi un iepure fac cât două găini şi patru raţe,
dacă trei iepuri şi o raţă fac cât doi miei şi trei găini,
dacă un iepure şi două raţe fac cât un miel şi două găini,
cât face un iepure?
Suprafaţa unei ferestre s-a dublat fără să se schimbe înalţimea şi lăţimea ei. Cum?
Mi-a spus tata că unica fiică a celei din fotografie este sora unicei fiice a mamei mamei mele... Cine-i în poză?
cauta mai multe pe: http://www.angelfire.com/mi/misumal/logica.html

| adapurple a răspuns:

Cristi202, face unu

| AnaiD_3125 a răspuns:

@cristi:o pereche

| radulica a răspuns:

Problema!
Un tip era la rascruce de drumuri! Un drum ducea spre locul in care vrea sa ajunga(sa zicem, in rai?) iar celalalt spre o locatie nu prea buna(sa zicem iad). Din fericire erau doi oameni acolo, unul spunea doar adevarul, tot timpul, iar celalat spunea minciuni tot timpul! Tipul nostru are o singura voie la o singura intrebare ca sa afle care e drumul bun, din pacate nu stie nici care e persoana care minte si care spune adevarul! Ce intrebare pune tipul nostru ca sa afle drumul bun?

Deci... din pacate stiu toate raspunsurile! Cum ar trebui sa procedez? Sa postez raspunsul? Sau sa trimit un mesaj utilizatorului ce a postat problema?

Am sa scriu raspunsurile, dar de la stanga la dreapta!
1) Problema cu imparatul, batranul a raspuns: etaom ed etenartab.
2) aiemef esucaf trova.
3) e citip
4) un ua cirub

Problema cu romanul: nu sunt sigur, dar cred ca nu e posibil, din moment ce el e roman, si zice ca toti romanii mint, inseamna ca si el minte, cea ce e imposibil... cred!

| katalin_3791 a răspuns:

Cit ii 10

| edi2012 a răspuns:

Mama la un francez spune ca ce spune el nu are logica cand s-a dus afara cu maicasa copii il stigau liginescu mama a intrebat de ce te striga copii loginescu pentru ca am logica mai mare decat logica la un roman logic si decat la alt francez ce ii se zice loginescu cu logica mai mare de cat logica exsistenta iar un roman zice ca are logica mai mare decat logica neexsistenta si mai mica decat logica din orasul logic (Bucuresti) cine are mai multa logica! este logiclaughing))))))