| piciuxx a întrebat:

Ajutati-ma, Ziceti-mi va rog niste probleme de logica cu raspunsuri caci am nevoie de ele la TVC (la scoala) Pentru cele mai tari probleme dau funda!

3 răspunsuri:
| evostyle7 a răspuns:

Daca - sa presupunem - te afli in partea de est a Americii de Nord si sapi o groapa, sapi pana la mijlocul pamantului, si mai departe pana ajungi fix in partea opusa a globului ( cred ca e China ) cu ce iesi mai intai la suprafata, cu capul sau cu picioarele? Ca sa-ti fie mai usor, imagineaza`ti ca ai strapunge o portocala cu un ac. Partea care strapunge sunt picioarele, partea pe unde bagi ata e capul. Acul va iesi mai intai cu partea care strapunge, adica cu picioarele. Asa sa fie si cu Pamantul? laughing

| Atotstiutorul a răspuns:

Ce a fost inainte oul sau gaina
De ce balerinele merg mereu pe varfuri? Nu ar fi mai simplu sa angajeze balerine mai inalte?
Cu ce viteza se deplaseaza intunericul?

| piciuxx explică (pentru Atotstiutorul):

Dar unde sunt raspunsurile?