| Aly359 a întrebat:

Pt iubitorii de pisicute :
1. Sunt greu de ingrijit (pisicile)?
2. Ce mananca?
3. de ce accesorii au nevoie?
4. Cam cat va costa pe luna ingrijirea ei?

Răspuns Câştigător
| SupradozaDeViseXD a răspuns:

1. Depinde de rasa, dar pentru un adevarat iubitor de pisici nu conateaza ce rasa e. Maidaneza e cel mai usor de ingrijit si are o mare varietate de culori ( in afara de blana si mofturi nu e nici o diferenta).
2. Mananca aproape orice ii dai ( lapte CU PUTINA SARE IN PLUS SA NU FACA LIMBRICEI, ciorba cu paine, mancare de care mananci tu, INAFARA DE DULCIURI) insa cel mai indicat si sanatos pentru ele este sa-i dai mancare speciala pentru pisici care se gaseste la magazinele de veterinar ( mai ieftina e mancarea la kaufland si alte magazine de genu).
3. Ii trebuie ladita pentru nevoi ( cel mai comod pentru pisica este un lighean de plastic nu foarte mare- sa fie un pic mai mare ca pisica, adica ea sa aiba loc sa se invarta prin el cand se baga in el sa-si faca nevoia. In lighian pui nisip special pentru pisici care elimina mirosul urat si se inlocuie treptat. Adica faci curat pisicii dimineata si seara daca este nevoie si la fiecare sf de saptamana completezi la loc nisipul care este cumparat din aceleasi locuri ca si mancarea. Eu iau la pisica nevoile cu un fel de lopatica din aia de jucarie si le pun pe o bucata de ziar, apoi le invelesc si le arunc), mai are nevoie de 2 castronele unul care sa fie plin in permanenta cu apa si unul cu mancare care de asemenea sa aiba mereu mancare in el ( daca ai putea sa ii iei pisicii din cand in cand mancare umeda-intrebi la veterinar de ea), o zgarda care se gaseste tot la veterinar ( nu e nevoie neaparatade ea, eu nu am la Kitty a mea zgarda pentru ca ii toaca blana din jurul gatului si e naspa pentru ea, daca vrei sa ii iei neaparat sa eu mai dai jos o data la cateva luni sa i se refaca blana, tata asa face la lupii nostri de la tara).
4. Daca ii iei mancarea de unde e mai ieftin te va costa in jur de 30-50 lei pe luna totul ( nisip, mancare).
P.S. Odata pe an tr sa mergi cu ea la veterinar sa ii faca un vaccin ca sa nu transmita sau sa aiba boli. Si... teasi sfatui sa iei pisica pentru ca motanul face urat de tot cand e in calduri ( calduri= i se cere motani\ pisici). Ca sa nu intre in calduri sa te interesezi la veterinar de sterilizare ( costa cam un milion dar mai bine decat sa vezi ce-i aia pisica in calduri, avand in vedere ca poate face tumoare pe creier daca intra de prea multe ori in calduri. Tumoare=carne crescuta la creier care duce la moarte nasoala)
Succes cu pisica!

8 răspunsuri:
| Bibuşca a răspuns:

1.Nu nu sunt greu de ingrijit pisicutele vecina mea are un puiut de pisica de 5 luni si nu e greu de ingrijit chiar nici un pic.
2.Pai trebuie sa le iei mancarea lor adecvata pentru rasa de pisici de exemplu pedigree pentru pisici(whiskas sau ceva de genul numai stiu bine cum se numea) vecina mea ii da mancare gatita mai degraba uscaturi mai multi carnatilaughing ca-i plac foarte mult poti sa-i dai peste crud ce mananca o pisica dupa mine nu sunt asa de pretentioase.
3.Stii accesorile care se pot pune in par sunt pentru frumusete nu pentru altceva ca sa-i faca bine pisici tale, mai bine nu-i lua nici un accesoriu mai bine nu chinui pisica cu nu stiu ce agrafe si numai stiu ce.
4. Dupa explicatile date nu costa mult ingrijirea ei pe luna sa zicem ca costa 100 ron depinde cum o ingrijesti cu accesori si mancaruri scumpe.Cum am si zis pisicile mai degraba pisica vecinei mele nu este deloc pretentioasa sa cumperi pentru ea multe chesti.

| SupradozaDeViseXD a răspuns:

Inca ceva sa nu-i dai deloc grasime sau carne de porc. Sa sti ca si pisicile pot fi obeze.

| CARMENCITA a răspuns:

Pisicile nu sunt greu de ingrijit sunt foarte curate.Mananca hrana uscata pentru pisici,eu ii las tot timpul boabe, apa, hrana umeda plic dimineata si seara. Unele beau lapte.Nu are voie paine, ciorba, dulciuri etc.Ii poti face piept de pui fiert taiat bucatele mici sau peste dar fara oase.Are novoie de vas pentru.apa, pentru.boabe,hrana umeda,litiera in care pui nisip sa-si faca nevoile si trebuie schimbat,perie,un lemn sa-şi ascuta ghearele, eventual casuta, dar nu neaparat.Te costa in functie de cat mananca. Unele mananca un plic la 2 mese, altele un plic la 4 mese.Trebuie sa-i faci vaccinuri si sa o duci sa-i taie ghearele daca trebuie.Baie se face o data pe an sau intrebi veterinarul, cu un sampon special vara.Ai grija ce boabe iei sa nu fie sarate ca va avea probleme cu rinichii. Unele pisici cand sunt pui se mai urca pe perdea dar nu toate. Ziua are nevoie de liniste sa doarma.Are nevoie de afectiune,sa fie mangaiata, periata, trebuie sa te joci cu ea. Daca nu are chef sa se joace las-o in pace.Sunt independente, dar iubitoare

| anutza a răspuns:

1. Nu sunt greu de ingrijit
2. Mancare de pisici sau mancare gatita, daca se obisnuieste cu mancare de pisici nu mai vrea mancare gatita
3. minge si ceva de ascutit ghiarele
4.depinde nu foarte mult, nu mananca mult, dar costa castrarea, deparazitarea
alte sfatur poti citi aici:
http://www.animalutze.com/articole/limbaj-pisica.php
http://www.agenda.ro/news/news/726/ce-nu-stiati-despre-pisici.html

| nikol a răspuns:

Mai bine iti iei un catel. pisicile se urca peste tot pe masa isi mai baga si botul in mancare daca ai mancare pe masa...te zgarie nu prea asculta.

| Eisa9999 a răspuns:

1.Depinde de rasa.Este care trebuie sa le pieptani de 3 ori pe zi este care 1 pe saptamana.
2.Ce o inveti.Conserva,Supa,Ramasite de la pranz...
3.O zgarda anti purici, o perie.,.,.,.
4.Pai mancarea= 1 data la 2 luni trebuie sa ii schimbi zgarda da ca ii cumperi anti purici cam asa

| Ritsuka a răspuns:

1. Pisicile nu sunt foarte greu de ingrijit cel mai nasol e sa le cureti litiera care trebuie facuta odata la 2-3 zile normal dar sa stii ca sunt si pisici mai mofturoase care vor nisipul schimbat zilnic sau odata la 1-2 zile ca altfel iti fac prin casa... daca stai la parter si ai balcon cu usa deschisa te vei trezi cu purici si pui in caz ca pisica e femela si daca ai balconul deschis si ea are acces afara mereu sa nu-i lasi mancarea in balcon ca vin alte pisici si o mananca stiu din experienta laughing 2. Pisicile mananca logic mancare pentru pisici dar si mancare gatita insa daca o inveti cu wiskas etc. n-o sa mai vrea mancare gatita si sa te feresti sai dai chestii dulci ( pisica mea manca fineti da cica nu-i bine... oricum ele nu simt gustul dulce ) oua sau carne cruda 3. pisica n-are nevoie neaparat de accesorii daca are acces afara ii ajunge o mingiuta, zgarda, litiera cu nisip parfumat insa veti cheltui mai multi bani daca raceste( pisica mea a avut conjunctivita) sau din cauza puricilor dar daca nu poate iesi afara are nevoie si de ceva de zgariat oricum tu poti sai iei mai multe jucarii daca vrei 4. pai bugetul nu-i scump hrana pentru pisici e ieftina si la fel si nisipul atat doar ca odata la 2-3 luni ar trebui sai faci control medical si la inceput are nevoie desi nu neaparat de vaccinuri si carnetel de sanatate cayeva sfaturi ar fi sa fi rabdatoare cu litiera ca se-nvata foarte greu si de favorat e sati ei o pisica maidaneza are mai putin par si are si diverse culori ( fii atent pisicile albe complet cu ochi albastri cicas surde iar pisicile tricolore is de obicei femele ) happy

| miaufree a răspuns:

Pisicile sunt greu de ingrijit doar daca nu le iubesti. Ele ne sunt superioare asa incat noi trebuie sa ne adaptam lor si nu invers. Nu sunt capricioase, ele au personalitate. Nu sunt rele, considera ca au fost pedepsite pe nedrept si ti-o arata.
Nu sunt greu de ingrijit. In momentul in care iti iei responsabilitatea de a aduce o pisica tovaras de locuinta, de viata, totul vine de la sine. Trebuie sa te gandesti ca unui copil nu i-ai da de mancare una sau alta ca i-ar face rau. Tot asa trebuie sa gandesti si pentru pisici. Mananca cu ce o obisnuiesti. Daca apuci sa-i dai mancare mai scumpa, atunci te va costa mult. Daca o obisnuiesti dupa bugetul tau, nu o sa fie nici o problema. Daca apuci sa-i dai mancare speciala (bobite) atunci nu va mai vrea mancare gatita. Unii pisici prind o feblete pentru anumite produse : masline (se joaca si apoi o rontaie), porumb fiert, leustean, etc.

Ladita cu nisip este un rau necesar. Daca vei lua nisip absorbant (putin mai scump) nu vei avea probleme, dar trebuie curatat cu regularitate (ca unui sugar, pampers-ul).

Jucarii sau accesorii? nu prea. Se va juca cu hartie mototolita, cu un capac de bere, cu motul de la caciula, cu o pietricica, si alte obiecte care nu te vor ruina financiar.

Lunar, in functie de ceea ce ai ales pentru ea (mai scump sau mai ieftin) te va costa in jur de 100 ron (mai mult sau mai putin)

Compania lor in schimb iti va oferi o liniste sufleteasca care nu poate fi inlocuita de nimic. Mai ales cand tooooorc!