| cosmin3confuz a întrebat:

Peste cateva zile cineva imi aduce un catel pe care vreau sa il pastrez, un pechinez mai exact (de vreo 5 luni ). Dar e o mica problema, mi s-a spus ca nu are carnet de sanatate si nici vaccinuri facute, nici deparazitare. Trebuie sa ma duc la un cabinet veterinar sa ii fac carnet de sanatate? Ma costa mult? Cum fac deparazitare? De unde stiu cand trebuie sa ii fac vaccin? Dau funda URGENT la cel care imi poate raspunde la aceste intrebari happy!

Răspuns Câştigător
| AgathaRo a răspuns:

Carnetul de sanatate nu te costa, e un carton cu niste foi unde se trec vaccinele, deparazitari, interventii chirurgicale efectuate. Vaccinele se fac anual. Si sunt cazuri mai rare in caz de imbolnavire sau...

33 răspunsuri:
| RedNose a răspuns:

Deparazitari,vaccinuri iti va face veterinarul si automat va face si carnet de sanatate. Tu iti pui problema de bani de acum? Daca doamne fereste cainele se imbolnaveste si nu are ce sa-i faca decat daca il opereaza si te costa 500-600lei? Ce o sa faci, il lasi sa moara? Dar vaccinurile ca toate te costa cam 200lei?

| cosmin3confuz explică (pentru RedNose):

Da ma chiar asta fac. Vreau sa stiu ce n-am voie?! Auzi da lasa-ma u cu "daca", ce estia sa d smecher? Le stii u pe toate? Prezici viitoul? Nu cred.

| RedNose a răspuns (pentru cosmin3confuz):

Iti garantez ca daca o sa cresti cainele cum trebuie te costa la maturitate intretinerea pe luna200-300lei.

| RedNose a răspuns (pentru cosmin3confuz):

Si stai linistit ca eu cresc pechinez din 2002 si momentan am o pechineza de 8ani si un amstaff, asa ca stiu cam cat cheltui cu un caine daca il cresti decent.

| cosmin3confuz explică (pentru RedNose):

Frate... eu nu stau sa cumpar toate chestiile care apar p net la pet-shop-uri laughing

| cosmin3confuz explică (pentru cosmin3confuz):

Bnbn vrei premiu sau ce? laughing... bv tie, biscuiti caodu nu iti dau! laughing Presupun k le dai la fiecare cate 5 kg de mancare d caini la fiecare masa nu?

| RedNose a răspuns (pentru cosmin3confuz):

Iti dau eu tie un os daca reusesti sa inveti cainele sa faca la litiera, ii tai de la portie amstaffitei un femur si ti-l trimit tie prin posta.
Decent nu inseamna sa merg sa-i cumpar in fiecare luna periuta si pasta de dinti la caini, da nici sa dau pedigree sau un sac de 18kg la 30lei...

| cosmin3confuz explică (pentru RedNose):

Usor ma dement canibal ce esti laughing...

| cosmin3confuz explică (pentru RedNose):

Ma scuzic a am zis canibal vroiams a zic psihopat nebun laughing

| cosmin3confuz explică (pentru cosmin3confuz):

Vb apropo nu mai pune atatea comm uri pe aciea ca mai consumi cuvinte pe PC aiurea laughing... si am uitat sa zic ceva nu imi pasa ca ai raspuns la nu stiu cate intrebari ep TPU la aceasta categorie. Asta ce mai inseamna? K esti cel mai smecher doctor veterinar virtual? laughing

| RedNose a răspuns (pentru cosmin3confuz):

Nu inseamna ca sunt medic,inseamna ca stiu mult mai multe ca tine si am vazut mult mai multe, asa ca nu mai comenta, taci si mergi pe burtawinking pana la sfarsit eu ti-am dat un sfat si mi-am spus parerea, ca de aia e un site public ca fiecare sa-si spuna parerea. Daca vrei sa iei aminte ce ti-am zis ok, nu vrei sa fi sanatos.

p.s. sunt fatahappy

| AgathaRo a răspuns:

Carnetul de sanatate il faci la veterinar. Vaccinele, deparazitatea te poate costa si 70-200 lei depinde la care veterinar te duci.

| cosmin3confuz explică (pentru AgathaRo):

Deci nu costa sa ii fac carnet de sanatate? si inca ceva : veterinarul imi spui in momentul cand fac carnetu de sanatate cand trebuie as vin sa faca catelul vaccin? sau cum imi dau seama cand trebuie sa faca? sad

| cosmin3confuz explică (pentru AgathaRo):

Ok mersi. sa nu uit funda laughing

| cosmin3confuz explică (pentru cosmin3confuz):

Inca ceva k oricum ti am dat funda : un ulti lucur : Ma pot duce oricand vreau eu sa ii fac carnet de sanatate cu vaccinari sau trebuie sa ma duc cat mai repede?

| RedNose a răspuns (pentru AgathaRo):

Teoretic,nu ar trebui sa coste nimic, dar practic, uni cer bani pe elelaughing
iar vaccinurile se incep de la 2 luni si pana la 3 luni se fac din doua in doua saptamani, apoi la 6 luni, iar dupa, din an in an.

| AgathaRo a răspuns (pentru RedNose):

Eu vorbesc de practic nu teorii, ca toti avem teorii in cap, eu vorbesc de fapte. Cu ce vaccineaza din 2 in 2 saptamani cu ser fiziologic (aka apa distilata si demineralizata) sau esti vreo persoana mumoasa care pune botul la toate prajiturile spuse de un macelar?

| RedNose a răspuns (pentru AgathaRo):

Teoretic si practic vorbeam de carnetul de sanatate. Daca zici ca vaccinarea puilor este o sursa prin care un vet sa scoata mai multi bani de la noi, inseamna ca nu ai vaccinat niciodata un caine de pui si nu ti-a murit nici unul de vreo boala ca sa intelegi ce inseamna vaccinare si grija pana la 3 luni jumatate.

| AgathaRo a răspuns (pentru RedNose):

Las de la mine, asta nu inseamna ca ai dreptate.

| RedNose a răspuns (pentru AgathaRo):

Ok! Nu am nevoie sa mi se spuna ca am dreptate, ca stiu ca amhappy

| cosmin3confuz explică (pentru RedNose):

Ink cv... nu stiu sigur da mai stiu si eu care au caini de rasa IAR PE CARNETU DE SANATATE LE APARE ca trebuie sa faca vaccin ba la 6 luni la 8 luni 1 an si 2 luni. DECI NU DIN 2 IN 2 SAPTAMANI laughing. Naa poate u ai caini mai deosebiti laughing sau nu stii prea multe. P.S. : Nu mi pasa k esti fata

| RedNose a răspuns (pentru cosmin3confuz):

Uite scheme de vaccinare, daca zici tu ca e ca tine:
http://animale.maxi-pet.ro/Caini/Schema-vaccinare-pui/menu-id-26
http://animale.acasa.ro/caini-77/vaccinuri-obligatorii-la-catei-138331.html
http://www.animapro.org/voluntariat/articolabc.php
http://www.cabinetveterinarploiesti.ro/......cinare.jpg

Mai vrei? Nu exista schema sa faca vaccin la 8 luni, 1an si cat zici tu acolo. Cine stie ce ai vazut tu, daca mai si afirmi ca nu esti cunoscator.

p.s. am specificat ca sa nu te mai adresezi la masculin.
mai vrei?

| cosmin3confuz explică (pentru RedNose):

Frate hai k n-am chef sa ma mai cert mult, ca mi-am pus prea mult mintea cu prostii, hai sa zicem ca cica ai dat un copy-paste de pe net si e bun ca sa nu zici ca te mai contrazic laughing. P.S. lasa asta cu "mai vrei >?" ce vrei, sa vin la tine sa facem "ceva frumos "? sau ce? laughing vrei sa facem? laughing

| RedNose a răspuns (pentru cosmin3confuz):

Acum o dai in altele, ce sa zici si tu.

P.s. mi-e greu sa cred ca esti in stare de "ceva frumos", se vede ce minte de copil obsesat ai, din ce intelegi iti dai seama la ce te gandesti. Ai vrea tu multelaughing

| cosmin3confuz explică (pentru RedNose):

Apai nu mai zi nimic cu "mai vrei?" (chiar daca stiu la ce te referi laughing )...

| cosmin3confuz explică (pentru RedNose):

Desi stiu ca stiai deja dinainte, voi mai spune eu odata chiar daca m-am facut deja d cacao : faza e k ai dreptate, scuze k tot am pus atatea comm uri prostesti incercand sa te contrazic degeaba, asa sunt eu ofticos si poate prea irascibil scuze that's me can't change, you know sad. Chestia e k eu vreau sa dau in jur de 70 lei pe luna pentru ingrijirea unui catel (exluzand vaccinurile), mai mult de atat nu prea. INK ceva, sincer eu asa cred ca am vazut pe carnetul de sanate al unui catel legat de ceea ce am zis. Sorry! Naa, esti mai desteapta mmultumita si de asta? sad. Dar oricum un sfat ia aminte, prea multa teorie strica.

| RedNose a răspuns (pentru cosmin3confuz):

Nu stiu daca e un raspuns ironic sau nu,oricum nu-mi pasa,vreau sa inchei aceasta discutie. Daca ai inteles ceva din ce am zis foarte bine,nu,ok,crezi ca tine. Nu am nevoie sa-mi zica nimeni ai dreptate,fiindca stiu eu cand gresesc sau nu,daca nu sunt sigura de raspuns verific inainte sau daca chiar nu reusesc atunci raspund cu propria parere,specificand. Tot ce stiu,stiu ca m-am documentat foarte mult, fiindca a fost nevoie, dar mai ales imi plac foarte mult animalele, sa vorbesc despre ele, sa dau sfaturi...aici nu e vorba de desteptaciune,daca tu stii mai multe despre masini,iar eu de animale,ar insemna ca in domeniul tau sunt proastalaughing, dar nu e asa, fiecarui om imi place ceva, iar la acel lucru e bun, daca in altele nu e bun nu inseamna ca e prost.

Sa explic si chestia cu "mai vrei" ma refeream daca mai vrei alte chestii ca sa-ti demonstrez treaba cu vaccinarea.

Poti sa cresti decent si cu 70-100lei un pechinez. Normal, la varsta de 5 luni nu mai ramane decat un singur vaccin, cel de la 6 luni, antirabicul, apoi din an in an. Asta nu costa foarte mult, dar cel anual e in jur de 50lei daca il faci pentru mai multe boli, acum depinde si de cabinet.
Cam atat, bafta cu catelul.

| AgathaRo a răspuns (pentru cosmin3confuz):

Carnetul de sanatate nu te costa, e un carton cu niste foi unde se trec vaccinele, deparazitari, interventii chirurgicale efectuate. Vaccinele se fac anual. Si sunt cazuri mai rare in caz de imbolnavire sau...

| SirGilbert a răspuns:

Daca vrei sa-l cumperi, nu-l cumpara!
Un catel de 5 luni fara vaccinuri si deparazitari e cu probleme(nu grave).
Daca il primesti, e ok.Investesti putin in el si e bine.
Dupa ce-l primesti, te informezi care-i cel mai bin veterinar din zona.Mergi la respectivu' cu cainele si ii explici toata problema.
Ii va face catelului un carnet de sanatate care va cuprine vaccinurile pe care i le va face, daca a contactac ceva boli, etc.
Dupa ce ii face carnetul de sanatate si vaccinul(nu poate face mai multe intr-o zi) o sa iti scrie pe carnet si data urmatorului vaccin.
Nici cu deparazitarile sa nu-ti faci griji, daca e un veterinar bun stie el ca trebuie sa-i faca. Daca nu zice nimic de deparazitari spune-i tu.

Toata treaba te va costa in jur de 250-350 de RON cu toate vaccinurile si deparazitarile.

Dupa ce termini vaccinurile catelul are nevoie in fiecare de un vaccin antirabic.

| cosmin3confuz explică (pentru SirGilbert):

250-350 pe an? sau doar in primul an? crying(

| SirGilbert a răspuns (pentru cosmin3confuz):

In primul an.
Nu o sa-i dai toti o data.O sa-i dai pe rand si nu o sa se simta.

| cosmin3confuz explică (pentru SirGilbert):

Mersi mult mai Dar mai am am un sng lucru sa iti spun : scuze ca amd at deja funda sad. Imi pare sincer rau dar m am grabit de data asta sad. Ms f mult de ajutor desi inca nu am facut ce trebuie macar m-am informat datorita tie. happy dar scuze

| SirGilbert a răspuns (pentru cosmin3confuz):

Nu-i nimic, stai linistit.

| kossmin16 a răspuns:

Te duci la doctorul veterinar si il intrebi cat costa sa ii faci carnet de sanatate si cand sa ii faca vaccine e farte simplu