| cosmin3confuz a întrebat:

Peste cateva zile cineva imi aduce un catel pe care vreau sa il pastrez, un pechinez mai exact (de vreo 5 luni ). Dar e o mica problema, mi s-a spus ca nu are carnet de sanatate si nici vaccinuri facute, nici deparazitare. Trebuie sa ma duc la un cabinet veterinar sa ii fac carnet de sanatate? Ma costa mult? Cum fac deparazitare? De unde stiu cand trebuie sa ii fac vaccin? Dau funda URGENT la cel care imi poate raspunde la aceste intrebari happy!

Răspuns Câştigător
| AgathaRo a răspuns:

Carnetul de sanatate nu te costa, e un carton cu niste foi unde se trec vaccinele, deparazitari, interventii chirurgicale efectuate. Vaccinele se fac anual. Si sunt cazuri mai rare in caz de imbolnavire sau...

33 răspunsuri:
| cosmin3confuz explică (pentru RedNose):

Apai nu mai zi nimic cu "mai vrei?" (chiar daca stiu la ce te referi laughing )...

| cosmin3confuz explică (pentru RedNose):

Desi stiu ca stiai deja dinainte, voi mai spune eu odata chiar daca m-am facut deja d cacao : faza e k ai dreptate, scuze k tot am pus atatea comm uri prostesti incercand sa te contrazic degeaba, asa sunt eu ofticos si poate prea irascibil scuze that's me can't change, you know sad. Chestia e k eu vreau sa dau in jur de 70 lei pe luna pentru ingrijirea unui catel (exluzand vaccinurile), mai mult de atat nu prea. INK ceva, sincer eu asa cred ca am vazut pe carnetul de sanate al unui catel legat de ceea ce am zis. Sorry! Naa, esti mai desteapta mmultumita si de asta? sad. Dar oricum un sfat ia aminte, prea multa teorie strica.

| RedNose a răspuns (pentru cosmin3confuz):

Nu stiu daca e un raspuns ironic sau nu,oricum nu-mi pasa,vreau sa inchei aceasta discutie. Daca ai inteles ceva din ce am zis foarte bine,nu,ok,crezi ca tine. Nu am nevoie sa-mi zica nimeni ai dreptate,fiindca stiu eu cand gresesc sau nu,daca nu sunt sigura de raspuns verific inainte sau daca chiar nu reusesc atunci raspund cu propria parere,specificand. Tot ce stiu,stiu ca m-am documentat foarte mult, fiindca a fost nevoie, dar mai ales imi plac foarte mult animalele, sa vorbesc despre ele, sa dau sfaturi...aici nu e vorba de desteptaciune,daca tu stii mai multe despre masini,iar eu de animale,ar insemna ca in domeniul tau sunt proastalaughing, dar nu e asa, fiecarui om imi place ceva, iar la acel lucru e bun, daca in altele nu e bun nu inseamna ca e prost.

Sa explic si chestia cu "mai vrei" ma refeream daca mai vrei alte chestii ca sa-ti demonstrez treaba cu vaccinarea.

Poti sa cresti decent si cu 70-100lei un pechinez. Normal, la varsta de 5 luni nu mai ramane decat un singur vaccin, cel de la 6 luni, antirabicul, apoi din an in an. Asta nu costa foarte mult, dar cel anual e in jur de 50lei daca il faci pentru mai multe boli, acum depinde si de cabinet.
Cam atat, bafta cu catelul.