| AlyStaN a întrebat:

Sall. Am achizitionat o lanseta EnergoTeam Rubin Spin 2.40m cu putere de aruncare 15-30g... Credeti ca este buna pentru pescuitul cu naluci de 3. 50cm - 3g, ce naluci sunt bune pentru clean si biban? Inca ceva, ce fir sa folosesc pentru rapitor (minofilament, guta) ce grosime este buna, influenteaza culoare firului pestele?
DAU FUNDA!

Răspuns Câştigător
| Doctorfishadi a răspuns:

Salut! Da, lanseta este ok pentru rapitori, insa conteaza si mulineta! Firul la clean sa fie cat mai subtire posibil, este un peste foarte suspicios.La biban foloseste fir de 0.20, este bun.Culoarea poate influenta, cel mai bine transparent, albastru sau usor portocaliu dau rezultate bune.Naluca nu prea merge la clean,incearca linguritele rotative de cele mai mici dimensiuni, sunt foarte eficiente! La biban ai mai multe variante de naluci, gen vobler, si lingurite rotative, insa tot asa mici.Fir monofilament este bun, guta tot monofilament este happy!