| Coss777 a întrebat:

Sall la cati ani se dreseaza un brac german? dau funda + vot

Răspuns Câştigător
| cristina6713 a răspuns:

Ar trebui sa incerci de la o luna pentru a se obisnui.

4 răspunsuri:
| Anduta_1569 a răspuns:

La o luna nu va intelege absolut nimic din ce ii ceri.Fratilor,nu mai raspundeti daca nu stiti! La o luna puiul trebuie sa stea langa mama lui. Abia atunci puiul incepe sa foloseasca si sa deprinda comportamentl specific cainilor. Dupa 7-12 sapt puiul abia atunci este receptiv-isi poate mentine atentia asupra unui anumit lucru, dar nu pentru mult timp.
Cel mai bine e sa incepi de la 3 luni.
Spui ca e Brac German, caine de vanatoare.Trebuie sa stii ca pe cat sunt de inteligenti pe atat de incapatanati si greu de controlat, si o data ce vad ca pui o astfel de intrebare nu cred ca ai mai avut prea multi caini, si nu cred ca te-ai implicat prea mult in educarea lor.

Cainii pot fi dresati la orice varsta(nu la 15 ani..cand abia mai vad.). Cand am inceput dresajul cu unul din cainii mei, avea peste 4 ani,si am reusit sa-l invat multe lucruri(si aici nu ma refer la comezi simple).

Daca nu te descurci cere ajutorul unui profesionist.
PS:sa nu tipi la el in trimpul sedintei, arata-i ca vrei sa te intelegi cu el, jucati-va, daca simti ca te enervezi, opreste sedinta.O sedinta nu trebuie sa dureze mai mult de 5-15 min. Daca vrei sa te apuci serios, ai nevoie de 2-3 sedinte pe zi.
Succes!

| viotedy a răspuns:

Pana intr-un an.

| PustoaicaTaAndreiutza a răspuns:

1 luna-2...

| wHols a răspuns:

De la o luna s-au doua dar nu prea tarziu!