| anonim_4396 a întrebat:

Sall. spuneti mi si mie va rog ce sa fac acum. deci mia u murit toti xiforii, si ia m crescut de pui, nu stiu cauza, dar acum vreau sa iau alti pesti, am acvariu de 15 l, ce pesti as putea lua, si ce sa fac cu acvariu ca sa l dezinfectez foarte bine, plantele, pietrile le arunc, sau le pot tine in continuare? apa cat trebuie sa fie de stata, sau cat de calda cand bag pestii? ii bag direct cand ii cumpar? imi doresc enorm sa nu mi se mai intample nimic cu ei, pentru ca imi pare rau de ei.va rog din suflet ajutati-ma.va multumesc mult de tot pentru sfaturi! numai bine

2 răspunsuri:
| elena a răspuns:

Pestii ti-au murit de frig, daca au murit toti odata si-apoi xiforii sunt niste pestisori rezistenti, ma mir sa moara asa deodata...se pare ca au fost si foarte multi in 15 litri de apa si s-au sufocat. Daca vrei acvariu si pestisorii vrei sa-ti traiasca, doteaza-l cu tot ce este necesar pentru acesta vibrator pentru curatirea si aerisirea apei, termometru, incalzitor pentru apa, loc pentru mancare, dar mai ales citeste de pe internet tot ce te intereseaza pe tine, vei ramane mirat/a cate sfaturi vei primi pentru a intretine un acvariu. Bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna! si eu am un avcariu de 15l... am avut si eu muuulte probleme cu pestii. eu zic ca plantele sa le cureti cu grija, pietrele fierte., decorurile spala-te... apoi pui apa RECE de la chiuveta (deoarece apa calda e reziduala) ii pui incalzitorrul la 27 de grade. in timpul asta mergi sa`tii cumperi pesti. eu am avut 2 pangasius, 2 sanitari care se intelegeau de minune, dar, pangasius sunt agresivisi mananca pestii mai mici ca ei si puii altora! daca ai o pereche de rechinasi(pangasius) si o pereche de sanitari se vor intelege de minune si nu`ti mai trebuie alti pesti( dar iei si tu d`aia mici de 3 cm, ca ei mai au si 1 m daca gasestilaughing) si daca esti incepatoare i`ati niste gupy. nu sunt foarte dragute dar sunt rezistente. TE SFATUIESC sa nu iei alti pesti deoarece sunt mai pretentiosi. SI AI GRIJA sa nu aiba pete albe pe ei deoarece e o boala numita gris si e greu de scapat de ea. eu i-am ingrijit o luna sever ca sa-i scap! acvariul ar trebui sa aiba oxigenator deoarece sunt pesti care au si plamani si branhii! filtru de apa. neon (uv) eventual, INCALZITOR, termometru, mancarea(regim saptamanal cea mai buna) SI SA NU FOLOSESTI NIMIC DIN prostiile pentru apa, ca`tiomoara pestii. oi fi eu mai mica dar la pesti nu ma contrazice nimeniwinking sper ca ti-am fost de folos:*!