| AnnaAnnne a întrebat:

am un iepuras care a avut o capusa pe nasuc si cand i.am tras.o i s.a luat putin puful dupa nas.Intrebare:Credeti ca o sa.i mai creasca puful pe nas sadpuppy dog eyes

Răspuns Câştigător
| MeimeiPinguinu a răspuns:

Ceau
Studiez medicina veterinara:
Da ii va mai creste dar e nevoie sa fie dus la veterinar pentru un consult, capusele sunt extrem de periculoase, ele ducand moarte animalului (in majoritatea cazurilor a cuinelui) daca nu primeste o boala prin care se va cheltuii o gramada de bani si nu toti au puterea sa reziste vaccinului deoarece este foarte puternic.

Succes si O seara placuta! happy

| AnnaAnnne explică (pentru MeimeiPinguinu):

Vestile tale sunt foarte bune.Sigur am s.o duc la veterinar am un Golden Retriever care era sa moara din cauza capuselor si am ramas cu frica lor.Iti multumesc mult. Daca o sa mai am vre.o nelamurire sper ca te mai pot intreba.

| MeimeiPinguinu a răspuns (pentru AnnaAnnne):

Desigur,cu mare placere voi incerca sa te ajut.
Nu stiu daca stii dar exista zgarda profesionala e in jur de 60 lei si pentru 5 luni are un efect extrem de puternic asupra purecilor, capuselor, tantarilor si inca ceva insecta pentru cainele tau, si banuiesc ca o poti pune si iepurasului, cele la 20 de lei nu sunt bune de nimic!
Daca mai vezi vreo capusa pe o vata pune putina acetona si pune vata cu acetona pe capusa dupa care desurubeaza capusa ca pe un cui in cealalta pare..adica nu desurubezi din stanga inspre dreapta ci dinspre dreapta in stanga si apoi tragi usor.
Sau ii poti deparazita intern si extern.
Pentru mai multe sfaturi si recomandari vei apela in privinta aceasta la medicul veterinar.
Tine-ma la curent!

| AnnaAnnne explică (pentru MeimeiPinguinu):

A avut doua zgarde din acelea de 60 de lei si le.a udatsad, cand le uda nu mai sunt bune de nimic.Stiu capusa trebuie desurubata invers accelor ceasornicului.multumesc foarte, foarte mult pentru ajutor

| MeimeiPinguinu a răspuns (pentru AnnaAnnne):

Atunci banuiesc ca trebuie dat cu ceva solucie si deparazitat extern.
Oricand

| AnnaAnnne explică (pentru MeimeiPinguinu):

Ii dau cu o fiola cea mai puternica"Flontline"

| AnnaAnnne explică (pentru MeimeiPinguinu):

Sall am si eu o intrebare daca nu te superi.Nu stiu ce are iepurasul meu merge foarte incet, de fapt nici nu prea merge(nu a cazut de la inaltimi mari, nu a cazut deloc).Ai idee ce ar putea sa aiba ca nu se prea deplaseaza? Iti multumesc

| MeimeiPinguinu a răspuns (pentru AnnaAnnne):

Ii dai cu ceva recomandat de veterinar!

| AnnaAnnne explică (pentru MeimeiPinguinu):

Sunt la tara in vacanta la bunici(aici nu exista medic veterinar) cand ajung acasa trebuie sa-i fac si vaccinurile ca nu le are facute

| MeimeiPinguinu a răspuns (pentru AnnaAnnne):

La iepure nu conteaza atat de mult vaccinurile, si cu problema mersului, numai tot intreba pe site ca nu rezolvi nimic intelegi?
Daca nu il duci la veterinar nu ai ce sa faci.
Unde esti la tara? Poate gasesc eu unul

17 răspunsuri:
| lumy4u a răspuns:

Eu zic sa il duci la veterinar cat mai repede!

| Gaby405 a răspuns:

Daca a fost muscat s-ar putea sa nu

| TsSoFoOLiTa a răspuns:

O sa ii creasca, cred. Sa il duci la veterinar sa ii dea ceva sa nu mai ia capuse. Si...cum poti sa pui mana pe capuse? straight face Stii ca poti sa mori, nu?

| AnnaAnnne explică (pentru TsSoFoOLiTa):

Daca te musca nu daca pui mana pe ele happy

| TsSoFoOLiTa a răspuns (pentru AnnaAnnne):

Nici pe ele nu e bine sa pui mana. Daca sarea pe tine, alea intra in piele si pentru tine e de ajuns o singura muscatura pentru ca alea iti "sug" sangele. Mama unei prietene a murit din cauza unei singure capuse...

| AnnaAnnne explică (pentru TsSoFoOLiTa):

Capusa nu sare si merge f, f incet si stai linistita mi.e frica de ele am incercat s.o scot si n.am reusit pana la urma i.a scos.o alt cineva.Intradevar capusele sunt foarte periculoase si daca te musca trebuie sa mergi neaparat la doctor

| Pinky0green a răspuns:

Da ii creste puful pe nas in timp nu te ingrijora, dar pentru siguranta ar trebui sa-l duci la un veterinar poate i-a ramas capul capusei acolo, pe botic, eu iti recomand pentru siguranta sa-l duci la un veterinar

| HellScream a răspuns:

Sall...de avut iepurasi am avut si eu si am avut apuse pe burta si cand am scos capusa i a cazut ceva blanita dar i-a crescut inapoi
Eu l-am dus la veterinarhappy