| anonim_4396 a întrebat:

Ar trebui sa ma duc la spital daca m-a muscat o capusa? am rupt-o, dar capul a ramas infipt in piciorul meu...am luat antibiotic, dar simt o durere musculara de-a lungul piciorului si schiopatez putin.
am scos capusa acum 9-10 ore.
raspunsuri serioase, va rog.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Tiutsa a răspuns:

Am avut si eu cu doi ani in urma o papusa in partea stinga a abdomenului.Mi-am scos-o singura si tot la fel mi-a ramas capul acolo.Din fericire nu am probleme defel.

14 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Ai nevoie de vaccin antitetanos, ai nevoie sa ti se scoata capul capusei din piele, mai ai nevoie de tratament antibiotic. Am patit treaba asta cu fiica mea si ne-au trimis inclusiv la Spitalul de boli contagioase unde i s-a prescris antibiotic. Asa ca, nu te juca, du-te la urgenta cat mai repede.

| Maariiaa a răspuns:

Bună.

Trebuie să te duci la doctor de urgență,căpușele sunt foarte persiculoase și timpul acesta pe care l-ai stat este foarte grav,căpușa ți-a introdus ceva în corp.
Doctorul are mult mai multă experiență, are multe cazuri și îți va da ceva. Să nu te sperii de injecții, sunt super-ușoare.

| emy a răspuns:

Eu zic ca ar trebui sa mergi la spital. Cel mai in masura sa te ajute este medicul.Bafta si multa, multa, multa sanatate!

| MihaelaDart a răspuns:

Tocmai ce citisem asta ieri seara si atunci cand capul ramane inca infipt trebuie sa te prezinti de urgenta la spital.

| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună! Sinceră să fiu, cred că ar trebui să mergi cât mai repede la spital, mai ales că şchiopătezi.

| dعα a răspuns:

Buna! Iti inteleg problema si mai bine fugi repede in clipa asta se poate infecta sau mai rau!

| AngiiiBlake a răspuns:

Fugi repede la spital. Capul ei ti se poate umfla si iti ramane acolo. Ti se va umfla si piciorul. Repede la spital!

| AdinaCrissa a răspuns:

Buna.
Mama mea a fost muscata si ea tot de picior. S-a facut o pata rosie mare in locul in care a muscat-o si a trebuit sa mearga la spital si acolo i-a dat niste creme, care se pare ca i-au folosit.
Du-te repede la spital sau la doctorul de familie deoarece se poate infecta zona, mai ales daca a fost o capusa infectata.
Nu e de gluma. Am auzit ca unele persoane au murit de la asa ceva pentru ca nu s-au tratat si in timp s-a infectat tot sangele. Ai mare grija! Mergi la spital.
Sper ca te-am ajutatkiss Bafta

| SmileFreedom a răspuns:

Daaaaa! Urgent! Nu ai vazut la televizor? Capusele pot transmite boli periculoase.

| madalinacr a răspuns:

Du-te chiar acum! e ffoarte periculos!

| somebody30 a răspuns:

Cred ca asta ar trebui sa faci urgent! Mai ales daca ai dureri musculare zonale. Cu cat se intervine mai repede in cazuri de astea cu atat mai bine.

| puffbobo a răspuns:

Sfatul meu este sa nu mai eziti sa te duci neaparat. poate fi foarte periculos. stiu un caz in care s a umflat rau in locul unde la muscat o capusa, si a trebuit sa stea in spital 2 zile ca nu s a dus la timp la medicul de familie. in plus aceste capuse pot transmite multe boli, depinde de unde ai luat-o. du te la medic, nu mai ezita. Bafta!

| stunny a răspuns:

Nici nu mai sta pe ganduri, du-te urgent la spital. Capusele sunt EXTRAORDINAR DE PERICULOASE(pot transmite o GRAMADA de boli).

| Adelina_9239 a răspuns:

Indicat ar fi sa mergi la spital, mai ales daca s-a inflamat si durerea persista. Am patit acelasi lucru, iar cand am fost la spital, au extras-o ei, pe langa, sterilizeaza locul si nu exista risc de infectare.