| oOXyXyOo a întrebat:

Maine voi primi un catelus si nu stiu exact ce sa ii cumpar...ce este necesar...
Cine imi da lista cu toate cele necesare primeste FUNDA:d!

Răspuns Câştigător
| NissaMaria a răspuns:

Pentru ca noul tau prieten sa se simta excelent are nevoie neaparat de un adapost (culcus) primitor! De asemenea are nevoie de hrana de calitate de la firmele Purina (este firma premianta) sau de la alte firme care produc hrana de marca. Daca este un catelus va trebuii sa ii cumperi hrana pentru juniori.
Pentru dresaj vei avea nevoie de zgarda si lesa potrivite pentru talia (marimea) catelului tau si eventual la zgarda sa aiba un pandantiv cu datele tale de contact (in cazul in care iti pierzi catelul si gasitorul sa poata apela la proprietar adica la tine). Si bineinteles, de la o luna trebuie sa ii pui zgarda anti purici si alti paraziti!
Nu uita de vaccinuri si deparazitari interne si externe! Asta asigura sanatatea animalutului tau! Pentru inceput du-l la veterinar si acesta ii va face doua vasccinuri: unul impotriva a sapte boli si altul impotriva rabiei (turbarii).
Eventual ii poti cumpara cateva jucarii ca sa se distreze.
Dar cel mai important este sa ai grija de el si sa ii daruiesti multa afectiune si iubire!
Sper ca te-am ajutat...
Success cu catelusul!

| maria89nic a răspuns (pentru NissaMaria):

De fapt, zgarda antipurici nu se pune inainte de 6 luni, si nu trebuie facute doar 2 vaccinuri, ci 4.

3 răspunsuri:
| adelinna21 a răspuns:

Depinde si de varsta.macarea neaparat de la royal canin.e cea mai buna marca. fara zgarda de purici este recomandat sa folosesti picaturi.eu folosesc parakill.e o sticulta cu 100 de picaturi si ii pui 1-2 picaturi pe kg.costa vreo 30 de lei.bol de apa. daca stai la bloc si nu e invata sa faca afara sunt la pet shopuri niste"scutecele" il pui intr-un colt si insisti mult sa miroasa la inceput ca sa ii ramana mirosul acolo si sa faca numai l scutec pana invata.si diverse jucarelee. daca e puiut si inca nu are vaccinurile facuta nu sta prea mult cu el afara.cel mai important vaccin este primul cel de parvoviroza

| westie21 a răspuns:

Depinde de rasa si de bugetul tau. dar prima data sa ii iei mancare junior, zgarduta (antipurici e recomandata peste 3 luni), lesa, un patut.