| Green_Ryders_1997 a întrebat:

Sall, TPU me-am achizitionat un husky pe data de 26.03. 2017, Cand il las singur incepe sa urle si seara si ziua ce pot sa ii fac si e foarte puturos cate zile/saptamani ii ia sa se acomodeze cu familia, si ce pot sa ii fac sa nu mai urle ajutor.

2 răspunsuri:
| Kogaion a răspuns:

Salut! Si eu am un husky, perioada lui de adaptare depinde de tine, daca vei incerca sa te joci cu el, sa comunici, in 3 zile se acomodeaza, urla noaptea, cel mai probabil pentru ca este speriat si nu mai este langa mama lui. Incearca sa te joci cu el, i-ai o jucarie, si vorbeste cu el, eu personal sunt innebunit dupa el si il iubesc ca pe un om.

| ShadedCanvas a răspuns:

Pentru inceput considera-l un 'copilas' la inceput de drum.Nu te cunoaste, nu-ti cunoaste familia. Daca nu ai facut asta deja, prezinta-i fiecare incapere a proprietatii, pentru a diminua necunoscutul.Incearca sa organizezi o bucata de timp, cat de scurt pentru 'afectiune' care sa implice toti membri care locuiesc in locul respectiv(incearca totusi sa nu il coplesesti).La fel se poate proceda si cu plimbarile in parcurile amenajate, eventual destinate publicului canin('socializare'). Atata timp cat nu percepe nicio amenintare, nu ar avea de ce sa isi mentina ostilitatea.