| anonim_4396 a întrebat:

Acum vreo 6 luni m-am trezit cu un motan in casa si era mic si slab si m-am gandit sa-l pastrez, dar pana sa ma trezesc aveam alt pisic care in aprilie face 2 ani,cand era mic celalalt motan il ingrijea,il spala si il lasa sa mance,iar el lua doar cu labuta cate o bucata,cu timpul au inceput sa se bata,prima data se bateau din joaca,alteori ii lasam,alteori nu,dar mai nou au devenit foarte agresivi si cand ii las singuri de multe ori cand ma intorc acasa gasesc mult par de la ei si mi-e oarecum frica sa se omoare intre ei,dar nu se bat mereu, uneori si dorm impreuna si stau amandoi cuminti, dar deodata ii apuca si cand se bat incep sa tremure tare dupa ce scot pe unul din ei afara sa-i separ putin, ce as putea face in privinta asta? Multumesc

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Aligator0108 a răspuns:

Castrare. Nu îi abandona, nu e vina lor că au aceste schimbări de atitudine involuntare.

https://pethelpful.com/cats/cats-not-getting-along
Te rog să citești paragraful 3, Territorial Behaviour.

Îți recomand și părerea unui medic veterinar, care poate îți va recomanda castrarea amândurora (sau alte modalități prin care să-i împace în perioada de împerechere).

Doar nu renunța la niciunul din ei. Nu ai face asta cu doi copii. Nu vor înțelege de ce i-ai părăsit.

9 răspunsuri:
| 70gabriela70 a răspuns:

Buna! Daca nu se ranesc prea tare atunci pastreaza-i impreuna in continuare. Dar daca se ranesc tare atunci poate ar fi mai bine sa ii separi, gen sa dai spre adoptie unul dintre ei. Asta daca ti atat de mult la ei incat sa renunti la unul pentru sanatatea amandurora. Te pup

| Gizăz a răspuns:

Motanii sunt agresivi la maturitatea sexuala. mai ales intre ei, ca se vad in competitie. Se iau la bataie cand intra-n calduri. Solutiile sunt doua si sunt simple: ori ii separi permanent, ori ii castrezi.

| Popa482 a răspuns:

Eu zic că e mai bine să îi castrezi. Așa scapi de grija bătăilor, ei se vor cuminți și îi vei putea păstra pe amândoi în același spațiu. Dacă nu vrei să bagi bani în ei cu castratul, poți căuta campanii gratuite de castrare

| Alexuţ02 a răspuns:

E păcat să îi dai spre adopție sau alte prostii, cred că așa se joacă, și eu am tot doi și o cățelușă care se bate cu ăla mai mic dintre ei dar nu atât de grav încât să provoace ceva rău celui mic, pur și simplu se atacă ei, eu spun să-i păstrezi, măcar separă-i pentru un timp

| Kinda a răspuns:

Sa ii arunci afara, sau la animale de companie.

| HourMind a răspuns (pentru Alexuţ02):

Problema e ca se zgarie

| HourMind a răspuns (pentru Aligator0108):

Unul din ei e prea mic pentru castrare, dar m-am gandit macar pe celalt sa-l castrez

| Aligator0108 a răspuns (pentru HourMind):

Nu uita ca mai întâi de toate să îi explici situația veterinarului și mai apoi să afli (tot de la el) dacă ar merita castrat sau nu. (Cu siguranță ar trebui. După cele explicate, cei doi se iau la trântă numai în perioadele de împerechere. Asta explică momentele pașnice și tensionate dintre ei Nu strică, totuși, o părere profesională)
Să te bucuri de ei în continuare!

| HourMind a răspuns (pentru Aligator0108):

Multumesc