| RaresAPT a întrebat:

Salut! Am 2 pisici si un beagle nebun, cum pot proteja bradul de Crăciun?

4 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Nu se poate.Fie alegi sa nu mai faci brad, fie induri distractia lor.laughing

Toate pisicile avute se urcau in brad, indiferent cat incercam sa le educ.A functionat pentru foarte putin timp sa las aspiratorul sub brad, fiindca cea alba de atunci era terifiata de el.Din cand in cand il mai porneam, sa vada ca e,, viu''. Dupa vreo saptamana s-a obisnuit cu el si tot in brad a ajuns. Exista gardut special pentru animale, de pus de jur imprejur.In rest, cu scoci sau folie de aluminiu si alte idei de pe net, nu cred ca va functiona.Mai safe este ca bradul sa nu contina ornamente de sticla sau materiale daunatoare si sa fie prins bine, eventual cu ceva greutati, ca sa nu mai fie doborat de patrupezi.Cauta sa te joci cu ele atunci cand au nevoie, astfel incat sa nu mai aiba asa multa energie si/sau curiozitate pentru copacul cu luminite si jucarii.laughing

| Parakeets a răspuns:

Există aplicația Ultra Sound Barrier.
Și am văzut că avea și pentru pisici și câine, ultra sunete.
Ai putea să pui un telefon în brad sau sub brad și să dai drumu la acea aplicație, dar mă gândesc că dacă ești stăpân de animale, nu te-ar lăsa inima să le pui ultrasunete traumatizante animăluțelor tale. happy

Ca pont, aș zice că funcționează acele ultrasunete, pentru că eu l-am folosit pentru insecte, când m-au ciupit ploșnițele. Și o perioadă nu m-a mai ciupit nimic. laughing Iar pe drum l-am mai folosit la câini și parcă se îndepărtau. Așa că, ar funcționa. Însă trebuie doar să vrei să-l folosești pe "copiii" tăi laughing)

Alt sfat, ți-aș sugera să faci bradul într-o cameră cu ușă, dormitor, șopron, hol, dar care să se închidă, nu living sau ceva deschis, ca să nu aibă acces pisicile tale. Și dacă vreodată vrei să stai cu ele lângă brad, le ții doar în prezența ta, deși aia nu o văd ca o opțiune bună, că ele tot s-ar urca. Idee e ca să ai o cameră separat, unde nu dai acces animalelor tale.

| SydneyFunnelWeb a răspuns:

Cumpără o viperă.

| Design2021 a răspuns:

Am inteles ca sunt ceva spray-uri pentru caini si pisici, spray repelant cred ca se numeste. Au diferite mirosuri care nu le plac pisicilor, gen citronela.