| DeerD a întrebat:

Salut,am hotarat sa-mi iau un caine de rasa rottweiller,am cateva nelamuriri.
Stiu ca acest caine este cunoscut pentru agresivitatea acestuia, il pot dresa pentru a-i diminua acest instinct? Si ce fel de dresaj ar trebui sa-i acord? Poate deveni agresivi cu strainii sau cu alti caini?

Răspuns Câştigător
| AnaBejenaru a răspuns:

Depinde cum il cresti, ce educatie ii dai.Cainele,este ca un copil, cum il cresti asa il ai.Stiu persoane care au aceasta rasa si au vrut ca,cainele sa fie agresiv,asa ca l-au educat in acest fel,si stiu oameni care au tratat acest tip de caine cu iubire,si afectiune, si nu sunt deloc agresivi.
Trebuie invatat sa fie sociabil de mic, sa se invarta in jurul oamenilor si al altor animale, sa nu dai in el, sa nu ii vorbesti pe un ton ridicat.Dai atentia necesara si totul va fi super.