| Jessy19 a întrebat:

Am o catelusa belgiana malinois in varsta de 2 luni(primul caine), de la ce varsta se poate dresa si cum?
Am inteles ca aceasta rasa este agresiva fara dresaj?

Răspuns Câştigător
| RaduRobertRO a răspuns:

Fiind un câine super de inteligent se poate începe dresajul încă de la 10 -12 săptămâni. Poți sa-l înveți și câte ceva, dar evident ca un dresaj de calitate va fi făcut de un specialist. Nu am auzit sa fie agresiv, mai ales dacă este crescut cum trebuie. Agresivitatea se capătă mai degrabă.

| Jessy19 explică (pentru RaduRobertRO):

Am cautat pe mai multe site-uri cum se dreseaza, dar cand ii spun o comanda, ea se joaca cu mine nicidecum sa ma asculte sad

| RaduRobertRO a răspuns (pentru Jessy19):

Dresajul nu e tocmai simplu si nici nu se intampla minunii in cateva zile. Trebuie rabdare, cate o comanda pe rand, pana o invata. Metoda recompensei e cea mai indicata. Dar necesita cum ziceam rabdare si repetari - trebuie ales si momentul ok, in asa fel ca micutul sa fie cat mai receptiv. Daca are chef de joca, intai trebuie sa-i satisfaci nevoia asta, abia apoi incepi comanda de invatat.

| Jessy19 explică (pentru RaduRobertRO):

Multumesc de raspuns, am sa incerc cum ai spus

6 răspunsuri:
| Elelei a răspuns:

Nu cunosc rasele de caini. Dar din ce vad la vecinii mei, dresajul trebuie inceput devreme. Cu cat mai repede, cu atat mai bine. Oricum, dresorul stie ce are de facut.

| Florinxzzx100 a răspuns:

Câini din rasa malinois sunt foarte inteligenți și prind foarte repede dresajul! Poți începe chiar și de la 2 luni sau 3 ( cum preferi), dresajul! Agresivitatea i-o formează stăpânul! Nu exista câine sa se nască agresiv cum nici copil sa se nască obraznic! Totul pleacă de la educație!

| Jessy19 explică (pentru Florinxzzx100):

Multumesc pentru raspuns happy