| TheTimeKiller a întrebat:

Se dreseaza greu un caine? Rasa cane corso se poate dresa usor? Adica sunt caini destepti? Cat ar costa un dresaj de cane corso? Si pana la ce varsta pot fi dresati fara probleme?
PS.Stateam in pat si ma gandeam cum o sa fie viata mea peste cativa ani si m-am gandit ca actualul si primul meu catel(boxer) va murii pentru ca este normal(are 8 ani acum) si cum am avut destule probleme cu dresajul(nu l-am dus la dresaj si nu ma asculta adica nu urina in pat sau in casa cerea afara dar de exemplu si acum daca il strig nu prea vine nu stiu din ce motiv). Deci d-asta vreau aceste informatii pentru ca ma gandesc la rasa cat de desteapta este.

Răspuns Câştigător
| RedNose a răspuns:

Cainele tau actual nu asculta fiindca nu ai inceput dresajul cu el cand era mic(2-3luni),dar daca te pui pe documentat si vazut clipuri pe youtube il vei dresa singur.
Cane corso este un caine usor de dresat, dar este un caine care nu il poate creste oricine. Un dresaj de baza consta in jur de 200euro. Dresajul incepe de la varsta frageda 2-3luni si poate tine pana la sfarsitul vietii, oricand poate invata trucuri noi, dar de educat trebuie sa stie lucruri de paza pana in 8luni, dupa deja se aseaza tot ce a invatat.

Uite aici ce ar trebui si cum trebuie sa faci pentru al educa:
http://www.petman.ro/articole/dresaj+can...ii+de+baza
https://www.youtube.com/watch?v=SacNI_3yBcY
https://www.youtube.com/watch?v=_-gEC8muugI
https://www.youtube.com/watch?v=dvnO1uJxlk0
https://www.youtube.com/watch?v=SVtX9hmvxiU
https://www.youtube.com/watch?v=y7P548puAF4
https://www.youtube.com/watch?v=ymYRFOk2Hfk
Succes!

16 răspunsuri:
| AnonimKidd a răspuns:

Buna. Si eu am un caine chow chow care se dreseaza foarte greu. Nu l-am dus la lectile de dresaj fiindca multi dresori bat cainii si eu nu voiam sa ma asculte de frica. In general e un caine cuminte, nu latra nu musca si stie strictul necesar : nu-i voie. Nevoile le face langa wc-ul din curte. Cred ca la sfarsit ai vrut sa spui cat de usor se dreseaza aceasta rasa, nu cat de desteapta este. Fiindca toate rasele sunt destepte. Cainele corso se dreseaza destul de usor din cate vad. http://www.infocaini.ro/rase-de-caini/rasa/cane-corso. Pentru dresaj te-as sfatui sa cumperi o carte si sa incepi sa-l dresezi tu. Daca nu da roade, du-l la un dresor fiindca cainii corso fara dresaj pot deveni agresivi la maturitate.

| viotedy a răspuns:

Sa stii ca, sunt multe asemanari intre boxer si cane c.nu ai garantia ca o sa fie mai linistit.dar e mult mai greu de dresat, e mai periculos.se zice ca atunci cand musca nu mai da drumul, ceea ce nu-i prea bine.boxerul tau mai are de trait.al meu a murit in dec.la 11ani jumatate.si mi-am luat tot boxer.cane.c e si mult mai scump.

| TheTimeKiller explică (pentru viotedy):

Ai un catel foarte frumos seamana cu al meu(are alb pe piept, al meu are si pe labe alb big grin) al tau este dresat? Pe mine cel mai rau ma supara ca e foarte zapacit si nu pot sa ies cu el cu sau fara lesa pentru ca se ia la bataie cu alti caini si nu il mai pot oprii sau alearga diferite animale(pasari in special). Deci cainele meu sta in curte...nu ii dau niciodata drumu pentru ca se ia la bataie.

| viotedy a răspuns (pentru TheTimeKiller):

Ala din poza a murit.acum am unul de 9 luni.asta e cam zapacit, dar sper sa se mai linisteasca la maturitate.cu saritul la alti caini...cam asa sunt toti boxerii.dar pazea excelent casa si masina celalalt.asta e in formare.nu a fost dresat.pe asta l-am invatat sezi, culcat, lasa.trebuie sa fii foarte ferm cu ei, un pic daca razi nu mai executa, zice ca te joci.

| TheTimeKiller explică (pentru viotedy):

Aa multumesc mult de sfaturi. Eu oricum eram mic cand l-am luat si chiar ma jucam cu el nu l-am invatat. Ce dresaj sa il invat la 6-7 ani(anii mei)? Am vazut cum se face dresajul multumita utilizatorului care a primit funda.

| viotedy a răspuns (pentru TheTimeKiller):

O sa pui in practica la urmatorul catel. daca o sa fie tot boxer, cand il iei sa aiba acel cucui in cap, cu cat e mai proeminent cu atat se face mai destept.

| ѕოiℓ a răspuns:

Cane Corso este un câine foarte deștept, nu trebuie să-l dai la școala de dresaj, SĂ NU IL DUCI, că iși ia bătaie, plus nu invață nimic.

Fii atent, câinele trebuie să aivâ peste 2 lunii, iei mâncare Pedigree, o bagi in buzunar si incepi dresajul, ușor, calm. Iți va reușii, crede-mă deoarece și eu am Cane Corso, un băiat de 2 ani.

| ѕოiℓ a răspuns:

Cane Corso este un câine foarte deștept, nu trebuie să-l dai la școala de dresaj, SĂ NU IL DUCI, că iși ia bătaie, plus nu invață nimic.

Fii atent, câinele trebuie să aivâ peste 2 lunii, iei mâncare Pedigree, o bagi in buzunar si incepi dresajul, ușor, calm. Iți va reușii, crede-mă deoarece și eu am Cane Corso, un băiat de 2 ani.

încă ceva, și boxerul se dresează la fel.

| TheTimeKiller explică (pentru ѕოiℓ):

Pai si crezi ca il pot invata eu sa ma apere? Eu vreau caine de protectie. Mi-am luat boxerul cand eram mic si nu stiam eu cum sa-l dresez. Pe mine ma intereseaza sa invete sa atace la comanda, sa ma apere si sa ma asculte adica daca ii zic sa stea, sa stea,

| bogddan4you a răspuns:

Uite si eu am avut un caine si amurit la varsta de 13 ani a murit in aceasta vara asa depinde dar daca nu te asculta inseamna ca nu are incredere in tine uite eu am acum un caine si nu ma asculta de loc vine la mine dar cand vreau sa-i fac baie vrea sa ma muste dar mai am inca 2 care nu sunt asa.

| TheTimeKiller explică (pentru bogddan4you):

Nu e vorba ca nu are incredere in mine e vorba ca e foarte zapacit toata ziua alearga si cand il chem la mine crede ca ma joc cu el si alearga toata curtea foarte repede pana oboseste happy. Aa si la baie nu am probleme ca ii place apa big grin. Deci problema este ca e foarte energic si nu prea imi place pentru ca mi-ar fi placut sa am un caine care il pot tine in lesa fara sa alerg dupa el dar el mereu fuge, se joaca etc.

| Adrry00 a răspuns:

Cane Corso sunt caini foarte destepti, dar sunt si destul de incapatanati. Cu putin efort din parte ta nu va fi nevoie sa-l duci la dresaj, trebuie doar sa ai o recompensa care sa ii placa si va fi foarte usor de modelat. Cat despre dresaj, nu se merita sa dai in jur de 10 milioane doar ca sa ai un caine robot, asa va deveni daca il vei duce. Parerea mea, eu am mai avut caini, si pe toti i-am dresat eu, si oricum, ai o satisfactie sa stii ca tu ti-ai dresat cainele, si abia petreceti mai mult timp impreuna.

| Lucky8 a răspuns:

DE dresat se dreseaza majoritatea cainilor dar dresajul costa destul de mult, o prietena a dat 2 rotwailleri la dresat timp de 2 luni si a platit 600 de euro.

| fetitzatacuminte99 a răspuns:

Pai e posibil sa fi surzit cainele... Pe la varsta asta nu prea ii mai poti dresa...

| TheTimeKiller explică (pentru fetitzatacuminte99):

Nu e surd doar ca e foarte zapacit si cand il strig incepe sa alerge toata curtea pana obosesge dupa poate vine la mine. Sau vine imediat cand vede ca vreau sa-i dau mancare happy

| Flavius_Flavius_1992 a răspuns:

Rednose, eu am cane corso, ei nu trebuie dresati pentu paza daca ii dresezi pentru paza isi va pierde insinctul de aparare si de paza, apropo cainii cane corso sunt foarte destepti asa ca sunt usor de dresat.