| UnAltAnonimCelebru a întrebat:

Am in acvariu, pe plantele din el alge. Cum scap de ele? Pot scapa de ele fara solutii chimice?

Răspuns Câştigător
| IrinaMihaela15 a răspuns:

Poți să scapi de ele cu ajutorul melcilor. Nu le trebuie hrană specială, că mănâncă doar algele de prin acvariu. Sunt mituri cum ca melcii mănâncă plantele dar nu e adevărat, doar algele le mănâncă (melcii mici, comunitari). Sau alt mit că melcii se înmulțesc repede și suprapopuleaza acvariul, care nu este adevărata deoarece melcii se înmulțesc repede doar dacă este apa foarte caldă sau dacă au foarte multa lumină, ceea ce e cam imposibil pentru că ți-ar muri peștii în apă fiartă. Dacă te hotărăști să-ți iei melci iar cu timpul ți se par prea mulți, poți să-i cureti de pe geamuri atunci când schimbi apa sau să cumperi un melc asasin care să-i mănânce (dar ăla mănâncă și plantele așa că mai bine nu). Sper că te-am ajutat