| UnAltAnonimCelebru a întrebat:

Am o problema. Am un acvariu de 63L, cu filtru aquanel fan 2, incalzitor de 100w, lumina led 12w. Lumina o tin aprinsa 9 ore. Problema sunt algele si apa verde. Din ce auza se face apa verde? Cum scap de alge?

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

"Cel mai adesea aceasta alga se datoreaza nivelului ridicat al amoniacului din apa. Poate fi doar o crestere brusca pe o perioada foarte scurta de timp care nu este detectata de testere. O alta posibila cauza a aparitiei ei este dezechilibrul dintre nivelul nutrientilor si/sau nivelul scazut al CO2 din apa.

Exista situatii in care alga apare si la cresterea intensitatii luminoase din acvariu, de exemplu adaugarea mai multor neoane sau trecerea la o lampa metal halide."

Sursa: http://www.aquascaping.ro/acvaristica-de-apa-dulce/alge/136-apa-verde

Metoda pentru indepartarea ei o gasesesti tot pe site-ul de mai sus. Sau mai usor si mai sigur la un magazin de specialitate.