| anonim_4396 a întrebat:

Salut
Am o femela Cane Corso are 2 ani si jumatate
Cand ar fi cel mai potrivit sa o dau la monta?
Chiar azi am observat ca i-au venit ciclul?
Ma poate ajuta cineva?

1 răspuns:
| MihaiNicu23 a răspuns:

Perioada caldurilor cuprinde de fapt doua faze distincte:
O prima faza dureaza intre 7 si 10 zile. In aceasta faza se observa o umflare a vulvei, pierderi de sainge. In aceasta perioada, cateaua atrage masculii dar nu accepta imperecherea.
A doua faza dureaza intre 5 si 15 zile. Vulva ramane umflata, dar pierderile sanguine se diminueaza. In aceasta perioada cateaua atrage masculii si accepta imperecherea. Riscul de sarcina este real incepand cu a 7 zi de la debutul perioadei de calduri. Procentul de reusita al fecundarii este de 50%.