| Stef_Arustei_1999 a întrebat:

Am o problema destul de mare. Am un catel, un Bichon Maltez, de aprox. 6 luni. Acum o saptamana am fost la munte, iar catelului i-am dat apa destul de rece... Acum el de o zi nu mai mananca, nici nu mai bea apa. E posomorat si sta in cosuletul lui fara sa faca nimic. Are toate vaccinurile facute, are si microcip, nu stiu ce a patit. Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Kriss96 a răspuns:

E posibil sa fi racit sau sa-l doara ceva. Du-l la medicul veterinar pentru ca nu e bine daca nu mananca si nu bea apa. Se va deshidrata si va fi slabit. Atunci chiar ca se complica situatia! De cele mai multe ori situatiile sunt grave pentru ca stapanii ajung tarziu cu animalul la veterinar, iar organismul este slabit.
E putin probabil sa aiba el o zi mai proasta. Cainii nu fac asa ceva. In primul rand nu refuza mancarea.
Cu cat il duci mai repede cu atat se va face bine mai usor. O raceala nu e asa grava. Insa ai grija sa nu-i mai dai niciodata ceva rece sau prea cald.

2 răspunsuri:
| LaLaura a răspuns:

Buna.
Du-l la un medic veterinar, s-ar putea sa fi racit si sa aiba febra ( de aceea sta posomorat)

| andrei234groza a răspuns:

Eu zic să îl duci cât mai repede la veterinar. Dacă nu situația s-ar putea agrava, si el să moară! Sper că ți-am fost de ajutor!