| anonim_4396 a întrebat:

am primit de ziua mea o broasca testoasa cu tample galbene. doar ca nu mananca, sta incontinuu pe uscat [iar daca eu o pun in apa, sta, inoata, apoi iese iar pe uscat si acolo sta pana o arunc iar. de altfel nu se duce in apa], si doarme incontinuu, trebuie sa o iau in palma, sa o ating pe picioruse ca sa reactioneze.

m`am gandit ca poate fi socul termic de cand mi-a adus`o [ caci a fost adusa intr-o cutie de carton pe un drum cam de 1 km]
sau ca poate a intrat in hibernare.

poate ma ajuta cineva...

8 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Poate nu ii place temperatura apei, aceasta trebuie sa fie de 26 de grade, nu mai putin.Pentru a-i asigura aceasta temp. trebuie sa ai un termostat.

| Sasha_3991 a răspuns:

A fost la veterinar? Vezai ca mie mi-a murit una si pe a doua mi-a inlocuit-o tata in secret. Dar asta e o alta poveste.Asa facea si a mea si eu iti sugerez sa i pui apa calduta nu fierbinte. Sper sa fie bine.

Raul9004
| Raul9004 a răspuns:

Ţestoasele întră în hibernare. Ai putea considera acest fapt, mai ales că suntem în mijlocul iernii (calendaristic vorbind)happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Salut. iti recomand sa citesti Comunitatea OnLine a crescatorilor de testoase - Discutii http://www.testoase.com/
1. Broasca testoasa de uscat http://www.animalutze.com/articole/testudo-graeca-graeca.php
2. Broasca testoasa de apa http://www.animalutze.com/articole/tzestoase.php
salutari testoasei...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De obicei testoasele stau pe uscat depinde ce rasa e

| zufi a răspuns:

Am avut si eu o broasca testoasa care doarmea incontinuu si nici nu manca
i-am schimbat mancarea si a revenit la normal.
incearca sa o pui intr-un acvariu cu apa si sa se afle in permanenta in apa. vreo doua zile. si poate va avea efect. cel putin ale mele erau mereu in apa si nu am avut probleme

| crissmy a răspuns:

Pai depinde daca e testoasa te uscat sau de apa...
Si am o prietena care are una de uscat si ii da salata si mananca s-ar ptea sa fie de uscat

| dumy_6341 a răspuns:

Eu zic ca ii speriata de tine care tot pe capul ei esti. Las-o mai moale. nu o mai lua in mana. si chestii de genul asta. Terorizezi bietul animal.Documenteaza-te "cu ce se mananca o broasca testoasa " inainte de a pune intrebari de genul asta. laughing)