| pίTίк a întrebat:

Salut.am si eu o mica problema, saptamana trecuta am fost la o balta la pescuit si m-am ales si cu o broasca testoasa, problema e ca nu stiu ce sa-i dau sa manancecrying(. am cautat pe google si am gasit ca poate manca si salata, i-am dat dar nu se atinge de easad. cine ma ajuta si pe mine? dau funda pentru cine ma ajuta:*

Răspuns Câştigător
| redmania a răspuns:

Majoritatea broastelor testoase de apa sunt carnivore; cele de uscat - ierbivore; dar preferintele lor culinare fiind destul de amestecate, grupa chelonienilor este considerata omnivora.

Broastele testoase de apa pot digera mancarea numai daca mediul inconjurator are temperatura potrivita - cca. 20 - 24 °C. Daca apa este prea calda, testoasa va respira greu, cu gura deschisa. Daca apa este prea rece, animalul se va misca incet, iar corpul va parea intepenit.

O hrana echilibrata pentru testoasele de apa ar trebui sa contina 3/4 carne si 1/4 materie vegetala.

Carnea (peste, vita sau pui) trebuie maruntita sau taiata fasii subtiri, in asa fel incat testoasa sa o poata inghiti. Legumele (rosii, salata, spanac etc.) se toaca marunt.

Atentie! - apa in care stau testoasele trebuie sa fie suficient de adanca incat animalele sa-si poata scufunda capul - altfel nu pot inghiti mancarea!

3 răspunsuri:
| Alinna20 a răspuns:

Redmania are dreptate cu raspunsul ei!

| Azµre a răspuns:

Te duci la petshop sau la hipermarketuri si la raionul de hrana pentru animale o sa gasesti mancare pentru broaste testoate! cauta si ai sa gasesti!

| Lovegaming a răspuns:

Da, mananca si salata dar sti cum este, ca si omul, mananca cand ii este foame + din cate stiu eu nu mananca asa des, mananca foarte rar, daca este broasca testoasa de apa trebuie hranita in apa deoarece altfel nu pot sa inghita hrana.