| mariogarfi5076 a întrebat:

Am gasit o broasca testoasa si nu stiu ce sa ii dau sa manance! Imi puteti spune?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Aici scrie ce si cum sa ii dai.
http://www.testoase.go.ro/files/hrana.htm
Te pup!

7 răspunsuri:
| AmyGrigoriu a răspuns:

Du-te la magazinele astea de animale si doamnele de acolo o sa iti zica imediat.

| AlcolicSmile123 a răspuns:

Daca e broasca de uscat, nu ii da sa manance carne, dai verdeturi. Daca e broasca de apa ii poti da si putina carne (pentru. ca in apa exista mai putine plante) Cele mai multe plante cu care ar trebui sa hranim testoasele, in proportie de 80-90%, sunt cele fibroase si cele cu frunze de culoare verde inchis, si doar 10-20% ar trebui sa fie fructe si alte legume. In mod ideal, in zilele calde broastele testoase ar trebui sa fie scoase sa se hraneasca singure pe un gazon netratat cu produse chimice. Acest lucru le creeaza un mediu excelent testoaselor sa se bucure de flori si, in acelasi timp, sa se si hraneasca.
Printre alimentele cu frunze verzi pe care testoasele le mananca amintim iarba, papadia, varza, spanacul, verdeturile de primavara. Dar atentie: alimentatia zilnica nu ar trebui sa se limiteze la un singur tip de legume, ci din contra, cele amintite mai sus sa fie combinate cate doua sau trei pe zi. Pentru broastele testoase mici, aceste legume pot fi tocate si amestecate. Nu este recomandata salata verde in alimentatia testoasei, deoarece nu contine calciu.

| mariogarfi5076 explică (pentru AlcolicSmile123):

Esti sigur ca nu trebuie sa ii dau carne daca e de uncat?

| AlcolicSmile123 a răspuns (pentru mariogarfi5076):

100%

| Roxy5199 a răspuns:

Fa-i salata fara condimente si ulei sau otet\lamaie, cum iti faci salata de legume cu castraveti, salata, varza, fan, morcov, spanac, mazare si porumb dulce(in cantitati mici) si daca stai la curte pune-o in iarba, fa-i baie cand se murdareste si daca vrei sa-i dai drumul du-o langa o balta, poti sa-i cumperi mancare speciala de la un pet-shop

| Maria112 a răspuns:

Cumpara mancare de la un PetShop