| bogdan456 a întrebat:

Salut, am un caine care are 2 luni. Tatal lui este lup belgian si mama lup german insa pe carnetul lui de sanatate scrie ca e metis. Daca merg cu carnetul la veterinar imi scrie in loc de metis lup belgian sau lup german? Multumesc

Răspuns Câştigător
| artemidak a răspuns:

Nu.Mai degrabă ar putea sa ajungă metis cu pedigree...
Deși nu vad care e problema dacă e metis.
Cumva e o Rușine?

11 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Cainele este metis, nu inteleg cum ai vrea sa scrie in carnet o minciuna? Atunci ar trebui sa ii faci alt carnet, nu cred ca ai putea accepta un carnet gresit pentru cainele tau, ar fi o tampenie. Tu trebuie sa te asiguri ca in carnet scrie numai adevarul, e important pentru santatea catelului, pentru evolutia lui, daca vrei sa il inscrii in competitii sau sa il imperechezi.

| bogdan456 explică (pentru Brigaela):

Dar cand o sa vreau sa-l vand o sa-l vand greu din cauza ca e metis in carnet si nu lup belgian sau ca mama lui lup german

| Brigaela a răspuns (pentru bogdan456):

Pai tocmai, ca daca scrii minciuni in carnet, nu il vei putea vinde niciodata, ca asta inseamna inselatorie.

| Kogaion a răspuns:

Din moment ce e facut din 2 rase diferite, este metis.

| kopli a răspuns:

Nu, nu iti poate scrie asta din moment ce parintii nu sunt din aceeasi rasa.

| artemidak a răspuns:

Este metis.
Adică nu e de rasa pura.
Nu prea ai ce face...

| bogdan456 explică (pentru artemidak):

Tata lui are pedigree daca i spun asta la veterinar m-ar ajuta sa treaca in carnet in loc de metis lup belgian

| bogdan456 explică (pentru artemidak):

Nu e o rusine doar ca mi-ar fi placut sa scrie lup belgian sau lup german metis e ca un fel de corcitura

| artemidak a răspuns (pentru bogdan456):

Știu,dar dacă vrei sa il vinzi ii poți spune persoanei respective din cine se trage.
Deși eu personal dacă imi place un animal, il cumpar indiferent din ce rasa e.

| bogdan456 explică (pentru artemidak):

O sa merg maine sa vorbesc cu medicul veterinar sa imi faca alt carnet de sanatate daca e nevoie i dau si ceva bani doar sa treaca acolo lup belgian sau lup german pentru ca o sa ma ajute la vanzare cat si la suma pe care o voi lua pe el

| artemidak a răspuns (pentru bogdan456):

Ok.Te-am ajutat?

| artemidak a răspuns (pentru bogdan456):

Nu.Mai degrabă ar putea sa ajungă metis cu pedigree...
Deși nu vad care e problema dacă e metis.
Cumva e o Rușine?