| xenere a întrebat:

Salut, am un caine de 5 luni rasa amstaff tot timpu cand am musafirii cainele sare pe ei dar si pe masa, cum il pot invata sa nu mai sara, cu ce sa-l lovesc ca sa nu ma muste cand va fi mare

Răspuns Câştigător
| Adrry00 a răspuns:

Buna!
Sa stii ca si eu aveam aceasta problema cu catelul meu, si acum o mai are doar cand vine cineva pe care iubeste forte mult si il vede rar.Trebuie sa-l lovesti cu un bat lung (nu neaparat gros) ca sa nu vada mana si apoi sa o asocieze cu pericolul,fiind Amsaff trebuie un bat,dar daca e foarte mic cu un ziar. Daca aceasta solutie nu functioneaza trebuie invatata comanda "la cos", care inseamna sa nu iasa din locul in care doarme, eu am folosit cuvantul cos pentru. ca acolo doarme catelul meu, dar tu poti sa folosesti orice alt cuvant si daca doarme in pat invata-l comanda "la balcon" sau oriunde doar sa fie inchis. Dupa ce e singur o vreme ii dai drumul si vezi daca continua sa faca prostii, daca se intampla la fel ca si prima data repeti actiunea si il ti izolat din ce in ce mai mult.
Succes cu dresarea catelului si sper sa te ajute raspunsul meu!

4 răspunsuri:
| Oana92 a răspuns:

Cu ziarul pe spate, nu-l doare, dar il sperie fosnetul ziarului si in timp va invata ca nu are voie.niciodata, dar niciodata sa nu-l lovesti cu palma sau cu vreo bata!

| GIRLBELIEBER a răspuns:

Pai daca chiar nu reusesti cu frumosul atunci trebuie sa il duci la dresaj de mic pentru ca asa se vaobisnui. daca e mare nu pricepe prea multe trebuie sa fiei nvatata de mic poate ai rude prieteni...etc care cunosc pe cineva in specialist de dresaj daca n uatunci cauta pe net si intereseaza-te cat costa ...etc sper ca ti-am fost de ajutor :-P succes cu catelusul :X

| RobizZ a răspuns:

Spune-i ca nu are voie si dai peste bot ca a doua oara nu o sa mai faca

| RobizZ a răspuns:

Dar nu ii da tare