| Alexandru82i1 a întrebat:

am un câine din rasa Amstaff de aproape 8 luni, am cumpărat câinele deoarece mi-am dorit un câine ok de pază, am observat că oricine ar intra in curte cunoscut sau necunoscut, câinele sare in sus de bucurie de parcă îl cunoaște foarte bine, nu vreau sa fie agresiv cu alți câini sau cu oameni pe care ii cunoaște, vreau doar sa nu sara in brațe la hoț, ceva recomandări pentru a ii schimba "comportamentul"?

1 răspuns:
| Vikaa a răspuns:

In primul rand,ti-ai luat caine doar de dragul de a fi luat,in al doilea rand amstafful nu e caine de paza,e un pet,care nu are in instinct paza si protectia precum o are Ciobanescul German,Ciobanesc de Bucovina,Ciobanesc Corb,Ciobanesc Carpatin,Caucazian,Malinois,rottweiller,Kangal,Alabai,Doberman, in principiu cainii de stana se ocupa cu paza si protectia. Pitbullul si amstafful sunt caini de companie, si daca ii vrei rai, nu tin cont ca e cunoscut sau strain, si cand vad alte animale le fac felul. Bucura-te ca ai un catel iubaret si nu o bestie care poate fi pericol pentru societate.