| Spataru_Ilie_1991 a întrebat:

Am un caine de rasa pitbull dar nu am pedigree la el.Cum as putea face rost de unul?

8 răspunsuri:
| Kriss96 a răspuns:

Pai daca l-ai luat cu 100 de euro de la un nenea necunoscut iti zic sigur ca nici macar nu e Pitbull adevarat! E metis. De asta nici nu are Pedigree. Daca ar fi fost caine de rasa pura oamenii de la care l-ai luat ar fi adaugat cateva sute (euro) in plus la pret si ai fi primit Pedigree odata cu puiul. Tu de ce crezi ca exista canise unde cainii sunt scumpi dar ii primesti cu Pedigree?
Pentru ca aia sunt de rasa pura. Arbitrati. Ei primesc acel Pedigree pe baza unor standarde oficiale ale rasei.
Ii masoara ca pe mobila!
Cainele tau este doar un metis. Diferentele sunt greu de vazut. Ar trebui sa-i masori tot din cap pana in coada.
Deci nu ai cum sa obti vreun Pedigree pentru el.
Iar daca nu ma crezi du-te la asociatia chinologica. O sa te faca aia de ras cand o sa-ti zica "ne pare rau nu poate primi Pedigree".

| Spataru_Ilie_1991 explică (pentru Kriss96):

Si mai de mult am chemat un dresor si l-am intrebat daca chiar este rasa pura sau metis si mi-a spus ca e rasa pura si as putea sa-i fac pedigree cu certificatul mamei sau ceva gen.am fost si la veterinar cu el pentru ca era putin slabut si nu stiam de ce dar si de la el am primit acelasi raspuns (ca e rasa pura

| Kriss96 a răspuns (pentru Spataru_Ilie_1991):

Si daca intrebi persoana de unde l-ai luat o sa inventeze scuze ca nu are certificatul mamei ca l-a lasat pe nu stiu unde. Pentru ca mama aia nu e de rasa cum nu e nici puiul tau. Si e chiar grav daca tinea cainii in tarcuri pentru ca asta fac samsarii. Cel mai probabil de la un samsar l-ai luat. Un medic veterinar sau un dresor nu are cum sa-si dea seama daca e de rasa pura. Pu si simplu sunt niste diferente foarte foarte mici care pot i recunoscute numai de asociatia chinologica pentru ca oamenii aia asta fac. Asta e meseria lor. Sa masoare cainii si sa ofere Pedigree la aia care merita.
Cainele tau poate avea coada cu 0.5 milimetri mai scurta de exemplu. Poate un om sa-si dea seama de asa ceva cu ochiul liber? Nu! Nici macar veterinar sau dresor. Nici la asociatie daca te duci nu se uita al el si zic "a da e de rasa". Il masoara ca pe mobila. Am vorbit foarte serios sus. Cu metrul il masoara. Absolut tot se masoara. 0, 5 milimetri mai putin nu stiu unde si e considerat metis. Uneori se intampla si in canise.

| Spataru_Ilie_1991 explică (pentru Kriss96):

Nu stiu cum sa postez o poza cu el ca ti las fi aratat

| Spataru_Ilie_1991 explică (pentru Kriss96):

L-am sunat si mi-a spus ca are certificatul si pedigreeul mamei si al tatalui.
Acum doar trebuie sa ma mai interesez.

| Kriss96 a răspuns:

De fapt nu are rost sa te duci la asociatie. Ei arbitreaza cainii caniselor. Daca zici ca l-ai luat de la nenea x nici nu se uita la el. Iar daca era din canisa nu aveai oricum nevoie sa dai fuga la asociatie.
Dar pentru ce iti trebuie un Pedigree? Il fluturi pe strada cand mergi?

| Spataru_Ilie_1991 explică (pentru Kriss96):

Pai eu cand l-am achizitionat am fost acolo si tipul avea mai multi caini dar ii tinea inchisi in tarcuri ..se ocupa cu vanzarea lor ..si i-am vazut parinti si mi-a dat chiar si carnet de sanatate

| depye a răspuns:

Ar trebui sa cunosti si sa dovedesti linia cainelui, adica parintii si bunicii cainelui. in cazul in care nu ai habar, nu poti dovedi ca rasa cainelui tau ar fi pitbul 100%. iar pedigreul inseamna sa fie 100%