| Bobi1233 a întrebat:

Salut am un catel Ogar Englez de 4 luni si tine o ureche bine cum trebuie sa o tina si cealalta o tine in alt mod o tine spre cealalta ureche cazand pe cap. O avea ceva la urechea aceea sau este inca in crestere si le tine in mai multe feluri pana la o varsta?

11 răspunsuri:
| RedNose a răspuns:

Da,pozitia urechilor se va schimba, stai linistit.

| Bobi1233 explică (pentru RedNose):

Lam tras de ureche o data incet si il durea dar de atunci nu i-am mai facut nimic da tot asa o tine.

| RedNose a răspuns (pentru Bobi1233):

1. Acum e perioada in care se tot schimba pozitia, dupa 1 an se vor stabiliza.
2. Daca nu e pur(cu pedigree) atunci nu te astepta sa-i stea urechile cum ar trebui sa-i stea unui ogar pur.

Nu inteleg ce te stresezi atat pentru niste urechi,l-ai mai si tras de ele, doamne. Crezi ca daca tragi de ele se vor indrepta? Pentru a sta intr-o pozitie anume, cum e la amstaff, urechile se leaga intr-un fel anume, dar la tine nu e cazul.

| Bobi1233 explică (pentru RedNose):

L-am tras sa vad daca il doare nu ca sa-i stea intelegi? 2 Si daca e pur poate sa-i stea urechile altfel. Nu neaparat trebuie sa fie pur eu cunosc caini care nu sunt puri si le stau urechile binewinking

| RedNose a răspuns (pentru Bobi1233):

Daca l-ai tras era logic sa-l doara. Fara vreo rasa vizibila, ori cat de mica nu are cum sa-l doara urechea.

Aia am zis si eu cu puritatea, unui pur nu trebuie sa-i stea urechile aiurea, dar unul care e metis si a avut noroc sa mosteneasca din caracteristicile rasei de la vreun stramos ii pot sta urechile normal.

Dar al tau nu mai creste deloc? Parca a trecut mai mult de o luna de cand ai pus ultima intrebare in care ziceai ca are 3 luni.

| Bobi1233 explică (pentru RedNose):

Pai acum are 4 luni tise pare tie.

| RedNose a răspuns (pentru Bobi1233):

Probabil. sa-ti traiasca si ai grija de el! cum este, asa trebuie sa-l iubesti si sa-l ingrijesti, ce-ti poate oferi un suflet de catel nu sta intr-o ureche sau alte defecte.

| Bobi1233 explică (pentru RedNose):

Pai il iubesc enorm

| CartofiorDulce a răspuns:

Poate s-a lovit la ea sau poate e doar un mod mai ciudat de a tine urechea si n-are nimic.

| popadrian96 a răspuns:

Parerea mea este ca s-a lovit la ea si il doare cand o ridica, funda te rog

| Harpo a răspuns:

Salut Bobi, am lipsit o vreme... Problema urechilor e specifica varstei tinere. Li se ridica sau nu, depinde. Eu am avut aceeasi problema cu catelul meu, pedigree perfect, parinti campioni vizibili pe internet. La 5 luni avea o ureche ridicata, cealalta culcata. I s-a ridicat si cealalta si are urechi ridicate de ciobanesc german in loc sa fie culcate. Eu zic sa nu te oftici si nici sa-i fortezi urechea, il doare si n-are rost. Mie mi s-a spus ca e o problema de calciu, catelului meu ii placea mult branza si i-am dat ca recompensa cand l-am educat. Cu urechi ridicate sau cazute tot catelul tau e, ce importanta? Sa traiasca mult si inconjurat de afectiune, asta conteaza. Iti urez une revelion la masura asteptarilor tale!