| Alexandru250201 a întrebat:

Salut.
Am un catelus Shih Tzu de 5 luni.
Vreau sa va intreb, cum sunt ele ca animale de companie, temperamentul lor, la ce sa am grija la el, ce boli genetice ar putea sa aiba rasa lor, cum sa-l ingrijesc etc?

Răspuns Câştigător
| Swae a răspuns:

Buna.
Difera la fiecare in parte, toti sunt foarte deosebiti. Unii sunt mai temperamentali decat altii, al meu, spre norocul meu, este cel mai calm catel pe care l-am avut vreodata. E extrem de bleg si inteligent in acelasi timp, iubeste sa fie mangaiat si sa alerge dupa mingi, sa roada chestii, sunt usor de dresat.laughing
Probleme de sanatate apar cel mai mult in zona capului, din cauza parului ce creste in permanenta, sunt predispusi la a face infectii la urechi, a avea probleme respiratorii din cauza nasucului scurt si sforaie foarte mult. puppy dog eyes
Trebuie sa fie tuns sau pieptanat mereu.
Nu sunt catei de curte, trebuie neaparat sa fie tinut si in casa sau undeva la caldura.