| Anoniq a întrebat:

am primit un catelus din rasa Amstaff deoarece persoana care mi l-a dat nu putea sa aiba grija de el, as vrea sa il cresc dar nu vreau sa fie agresiv, nu vreau sa il "folosesc" la paza, vreau sa fie priettenos si ascultator, credeti ca as putea sa il cresc asa sau trebuie sa il duc la dresaj?

8 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Da, am vazut la TV in Olanda: o femeie avea un caine de paza considerat rasa periculoasa si cand au venit hotii cainele se gudura pe langa ei.

| Anoniq explică (pentru doctorandus):

Eu am intrebat ceva, nu astept raspunsuri de genul doar pentru a atrage atentie, comentariul tau nu are rost

| doctorandus a răspuns (pentru Anoniq):

Adica e posibil: daca de mic vede lume multa si il inveti sa fie prietenos cu strainii, asa ramane la maturitate.

| Anoniq explică (pentru doctorandus):

Are fix 2 luni

| doctorandus a răspuns (pentru Anoniq):

A, da, sa n-ai copii mici: cainii si copiii mici nu merg impreuna.

| Furnicuta000 a răspuns:

In primul rand nu ai zis ce varsta are

| Legion7X a răspuns:

Trebuie socialzare multă interacțiune cu alți câini, cu oamenii. Joacă-te de mic cu el, ca să nu i se pară cu suspect când va fi mare. Nu știu ce să zic Depinde de temperamentul câinelui. Este un câine cu personalitate, nu cred că poate fi făcut universal să accepte pe oricine.

| deeajk109 a răspuns:

Hey,nu trebuie să îl duci neapărat la dresaj, dar îți trebuie să depui la politie dosar că ai primit un Amstaff. Dacă este înca mic dupa părerea mea îti recomand sa te joci cu el acum, sa nu se obisnuiască sa muste.Ar fi bine când face ceva bine sa îi dai recompense, dar când e rau să nu il bați doar cerți.Succes să te împrietenesti cu el.Multă sănătate!