| CristiZdr a întrebat:

Salut, am un ciobanesc german si traiesc la tara. Am niste pui si vrea sa ii manance. El fiind un caine de paza, ce pot sa fac daca mananca pui? Cum il pot dezvata din obiceiul de a manca pui?

3 răspunsuri:
| NGheorghe a răspuns:

Exact in momentul in care se îndreaptă către pui trebuie sa îl prinzi si sa ii zici hotărât NU, apoi îl liniștești ( tu la fel) si îl pui sa stea jos acolo unde e, si îl mai ți liniștit o perioada (nu îl lași sa fie atent la pui si sa se uite țintă la ei, ii schimbi direcția imediat) după care îl duci la o plimbare dacă se poate cat mai lunga, sau te joci cu el ca sa fie cat mai obosit.
Apoi trebuie sa îl ți tot așa calm si liniștit pana pui se plimba pe sub el sau sar pe el.
Niciodată nu trebuie sa previi ci îl opresti intotdeauna după ce se da la pui.
Nu ii permiți niciodată sa se joace cu puii, nimic, nici sa-i urmărească cu privirea. Eventual ii indrepti atenția si îl trimiți dincolo de pui, ca sa trebuiască sa treaca printre ei.

| Cristian24673fg a răspuns:

Nu stiu. sa zicem ca il pui intr-o incapere, sau un teren ingradit, impreuna cu un pui si cand "se da" la ea "te dai" si tu la el cu o nuielusa sau ceva. Dupa cateva sedinte poate invata că nu are voie sa mănânce puii. Funda?

| Cristian24673fg a răspuns:

Nu stiu. sa zicem ca il pui intr-o incapere, sau un teren ingradit, impreuna cu un pui si cand "se da" la ea "te dai" si tu la el cu o nuielusa sau ceva. Dupa cateva sedinte poate invata că nu are voie sa mănânce puii.