| Daaniell a întrebat:

Salut, am un motan negru tot cam de un an, destul de slabut, avand in vedere ca mananca foarte mult si bine(mancare speciala), si de la un timp incepe sa plece prin vecini(stau la casa), fiind in,,calduri".
Prima data am observat ca la ceafa avea o buba oarecum, acolo nu era par, si arata destul de rau, extrem de putin sange
In ultimul timp, i-au iesit mai multe, am vazut ca la o ureche are o rana cam urata.
Cum as putea sa tratez acele,, bube" sau sa nu mai iasa afara
-------este disperat sa iasa afara, mai ales noaptea------

Răspuns Câştigător
Elianna
| Elianna a răspuns:

Pentru ranile pe care si-le provoaca pisicile, exista un unguent special cu 3 antibiotice, numit MIBAZON.Costa 10 lei. Este minunat.Se poate folosi ca uz uman la acnee sau rani provocate de animale (zgarieturi, muscaturi).
Daca ranile de la urechi nu sunt provocate de alti motani, atunci are paraziti in urechi si se scarpina. Trebuie dus la veterinar in acest caz.Acolo ii pune niste picaturi in urechi.

1 răspuns:
| Kaℓi a răspuns:

Are râie. Există tratament, du-l la veterinar.