| adriangrowinglife12 a întrebat:

Salut. Am un motanel, 4 luni jumate. Azi tata lucra la ceva si nu a vazut pisoiul si a varsat pe blana lui amestec de benzina + ulei. Eu i-am facut baie dar nu s-a luat grasimea aia si blana lui tot miroase ft puternic a benzina. Cu ce ii pot da pe blana. Sau se duce in timp? Blana a ramas asa ca si cum ar fi uda, dar e uleiul acela. Ii poate dauna cumva la motanel cand se spala pe blana? Se poate imbolnavi?

8 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Baga-l la baie cu detergent de vase, sa fie ceva mai concentrat în apă. Tine-l mai multișor (daca poți, daca nu se zbate), ca detergentul sa își facă efectul. Daca nu merge, trebuie neapărat tuns, ras, altfel el se va linge, și nu e indicat, benzina și uleiul au aditivi in ele care îi pot face rău.

| adriangrowinglife12 explică (pentru cristi202):

Mersi, i.am facut baie cu detergent de vase si vad ca i.a degresat blana din zona afectata. Acum a mai ramas doar putin miros de benzina.

| cristi202 a răspuns (pentru adriangrowinglife12):

Fain! Mirosul de benzina se duce cu greu, va trebui sa treacă cateva zile sa dispara

| BroascaCuElice a răspuns:

Îi poate arde pielea și, bineînțeles, limba.

| sierra1 a răspuns:

"un motanel, 4 luni jumate... a varsat pe blana lui amestec de benzina + ulei"

wow, l-ai făcut motor in 2 timpi!

| Yuoia a răspuns:

Se linge si inghite benzina si uleiul.
Eu as zice sa-i tunzi blana. Dar cred ca a ajuns pana la piele.

| Eireann a răspuns:

In spala locul cu detergent de vase si clateste foarte bine, e degresant. Apoi suna la un veterinar.

| whitelore00 a răspuns:

Bruf... Eu am avut un pisoi dar nu am patit o
Zic sa il duci la veterinar. E cel mai bine pentru el
Cred ca dauneaza... Îl duci la veterinar cel mai bine
Asa am patit eu cu Buffy happy ( se sperie vampirii)
Am zis îi trece îi trece dar nu. A murit. Să îl duci la veterinar cât mai repede
^0^