| Viorellll a întrebat:

Salut, am un papagal micul alexandru, cumparat aprox acum 1 an jumate de la pet shop. De ceva vreme nu mai poate zbura deloc, pentru ca si-a smuls penele. Am citit pe net despre chestia asta si unii spuneau că se plictisește, nu se plictisește, toata ziua e băgat în seamă, altii spuneau că e doar o perioadă din an cand toti papagalii fac asta, dar in cazul meu nu e doar o perioadă pentru ca a trecut mult timp de cand nu mai poate zbura si tot continuă să își smulga penele noi. El nu pare trist, dar nici nu se joaca niciodata cu jucarii. Mai mentionez faptul că e foarte fricos, cu toate ca e la noi de mai bine de 1 an si mușcă mereu, nu il pot lua cu mainile goale, doar cu niste manusi moi si pana si prin alea imi face răni, dar oricum specific din nou ca il bag toata ziua in seama si incerc sa ma joc cu el si chiar nu am idee de ce își smulge penele non stop, deja de cateva luni.

2 răspunsuri:
| Denisa0954 a răspuns:

Pentru ca are nevoie de un partener. Oricât te ai juca tu cu el simte nevoia de un alt papagal. In general papagalii au nevoie de un partener. Nu neaparat de sex opus. Plus de asta, trebuie sa aiba o cusca destul de mare si încăpătoare, în care se poate desfășura cu ușurință. Ar trebui să poată să si intinda aripile la maxim in ea si sa mai ramana si loc.
Am vrut si eu sa mi cumpăr unul, m-am documentat înainte despre ei, si asa fac. Cand se simt singuri isi smulg penele, intra intr-un fel de depresie cum ar veni

Răspuns utilizator avertizat