| PuFiLiCi98 a întrebat:

Am un perus mascul de vreo 4 luni, era pui cand l-am luat din petshop. S-a obisnuit cu mine, vine la mine pe cap, pe umar... si ma gandeam sa ii iau o femela? Care sunt riscurile sau e posibil ca sa nu mai ma bage in seama si sa nu mai stea pe deget? Fata se va obisnui cu mine? Il va accepta? Mersi si FUNDA!

3 răspunsuri:
| Gumitzza5 a răspuns:

Buna. Acum multi ani mi-am luat si eu o pereche de perusi. O fata si un baiat, nu prea se bagau asa mult in seama, erau in schimb amandoi la fel de galagiosilaughing masculul venea dupa un timp ce se obisnuise la mine, pe bratul meu, pe deget ..Nu prea era asa atras de femela si eu care aveam sperante sa faca pui laughing. Dar ai grija daca cumva iti iei si o femela si se imperecheaza va trebuii sa pui masculul separat deoarece ii va sparge (manca) ouale femelei din cauza geloziei..Bafta :d si ai mare grija de ei!

| EaEmma a răspuns:

Buna!
Si eu am un perus (baietel)tare dragalas si foarte jucaus....am cumparat si o femela, si s-au obisnuit repede amandoi, si de asemenea amandoi sunt foarte jucausi.

| LaChatte a răspuns:

In functie de perus. adica uneori exista cazul in care sentimentele inving totul, iar mascul ori te va iubi si pe tine, si pe ea, ori doar femela.

cred ca fata se va obisnui cu tine, dar nici chiar asa, din prima si nici nu sunt sanse ca ea vreodata, sa ajunga sa ti aseze pe deget. de asemenea, nu cred ca-l va placea pe mascul. cei doi trebuiau sa se cunoasca macar de cand aveau o luna.

daca ii iei acum o femela, peste 1-2 luni se vor mai intelege...