| PattyxPaty a întrebat:

Am un perus si as vrea sa il dresez sa imi stea pe un deget? Dar cum? Nu vreau sfaturi de pe net, ci din propria experienta! Dau funda si vot!*

Răspuns Câştigător
| DanuTzCarbon a răspuns:

In primul rand trebuie sa il obisnuiesti cu mana ta. Treci cu mana prin colivie, des dar nu incerci sa il atingi sau sa ii faci ceva. Doar tii mana langa el si vorbesti. Trebuie sa stai cu el cat mai des. Daca vezi ca se obisnuieste binisor cu mana ta, poti incerca sa il atingi, dar daca te refuza nu mai incerci.

Dupa ce observi ca se comporta altfel, reactioneaza bine cand esti cu mana prin colivie, poti incerca sa ii faci o "piedica" pentru a se sui pe deget. Daca se suie foarte bine, dar sa nu incerci inca sa il scoti afara ci stai cu el si vorbesti dar nu chiar cu dragalasenie ci cum vorbesti normal, ca daca vorbesti prea frumos, mai tarziu cand te aude ca vorbesti normal, va reactiona altfel. Vorbesti ca si cu prietenii, il iei la misto ca pe orice prieten happy.

Apoi daca vrei sa il iei prin casa, il scoti cum poti din colivie si stai cu el intr-un spatiu cat mai inchis, sa nu aibe unde sa se aseze. Atunci va fi obligat sa stea pe degetul tau. Cand il vei mangaia, o vei face cu cate un deget, doua... nu cu toata palma.

Eu sunt experimentat cu de astea... pana acum am avut persoane multumite big grin Daca mai ai nevoie de ajutor, ma contactezi.

Bafta!

1 răspuns:
| klau95 a răspuns:

Avand in vedere ca nu prea se intampla exact cum a spus DanutZ, nu e tot adevarat dar in fine e bine si asa.
Si eu am perus si l-am dresat foarte bine incat s-a dus de 2 ori afara si l-am recuperat usor.Si el a murit dar in scurt timp am facut rost iar de unul care e dresat foarte bine.Cum procedez? Poi vorbestii mult cu el, in principiu il lasi liber 1-2 ore sa se obisnuiasca cu camera apoi, te mai duci si mai dai o privire in cazu meu a fost cu o farfurie cu mei si a venit pentru prima oara la mine.
Asta a fost doar un exemplu dar sunt multe altele il poti dresa usor dar nu le poti face pe toate rapid cel mai bine e sa astepti sa se obisnuiasca cu tine dar sa stai mai mereu pe langa el si sa vorbesti cu el. Mai multe info PM.